Yaşam

Finlandiya Okullarda Disiplinlerarası Eğitime Geçen İlk Ülke Olacak

Finlandiya’nın eğitim sistemi dünyanın en iyilerinden birisi olarak kabul ediliyor. Uluslararası yapılan ölçümlerde her zaman ilk 10’a girmeyi başarıyorlar. Ancak, ülke bununla yetinmeyi düşünmüyor ve eğitimde yeni bir devrime imza atmaya hazırlanıyor.

Finlandiyalı yetkililer ders disiplinlerini müfredattan çıkartmak istiyor. Artık ne fizik ne matematik ne coğrafya ne matematik ne de tarih dersi olmayacak.

Finlandiya Milli Eğitim bakanı Marjo Kyllonen yapılacak değişiklikleri anlattı;

“Eski tür eğitim veren okullar 1900’lü yıllara uygundular fakat artık 21.yüzyıldayız ve bu dönemin ihtiyaçları farklı. Yaşadığımız çağın gerekliliklerine uygun bir eğitim sistemine ihtiyacımız var.”

Her ders farklı bir disiplin üzerinden eğitim almak yerine öğrenciler, olayları ve konuları disiplinlerarası bir düzende işleyecekler. Örneğin, öğrenciler İkinci Dünya Savaşı’nı tarih, coğrafya ve matematik disiplinlerini birleştiren bir bakış açısıyla öğrenecekler. “Kafede Çalışma” dersi ile ingilizce, iktisat ve iletişim disiplinlerini birbirini tamamlar bir şekilde işleyecekler.

Bu yeni sistem ilk olarak 16 yaşındaki son sınıf öğrencilerine tanıtılacak. Bu yeni eğitim düzeninin oluşturulmasındaki genel amaç, öğrencilerin yetenek ve becerilerine dayanarak ve gelecekte ne olmak istediklerini de göz önünde bulundurarak olaylar ve fenomenler üzerine eğitim alması. Bu sayede öğrenciler disiplinlerin tamamını zorla öğrenmek yerine kendilerine faydalı olacak kadarını öğrenebilecekler. Örneğin “Bu bilgiye ne kadar ihtiyacım var?” sorusunu sorarak fizik veya kimya disiplinlerden ihtiyaç duydukları kadarını öğrenebilecekler. 

Geleneksel öğretmen – öğrenci iletişim düzeni de değişecek. Öğrenciler sıralarda tedirgin bir şekilde oturup öğretmenlerinin soru sormasını beklemeyecekler. Bunun yerine küçük kümeler oluşturup sorunları tartışarak çözümleyecekler.

Finlandiya eğitim düzeni birlikte çalışmayı destekliyor. Bu da öğretmenleri etkiliyor. Yeni eğitim devrimi farklı disiplinlerde uzmanlaşmış öğretmenlerin beraber çalışmasını gerektiriyor. Şimdiden Helsinki’deki öğretmenlerin %70’i yeni eğitim düzeni için ön hazırlık çalışmalarına katılmaya başladı.

Yeni düzenlemelerin 2020’ye kadar tamamlanması öngörülüyor.

Çeviri: Burak Cem Vural

Kaynak
https://brightside.me/wonder-curiosities/finland-will-become-the-first-country-in-the-world-to-get-rid-of-all-school-subjects-259910/

Burak Cem Vural

Ankara Üniversitesi Radyo Tv Sinema mezunu. Bilimdili.com Editör, Yazar ve Çevirmeni.

iletişim: burakcem@bilimdili.com

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...