Bilgisayar TEKNOLOJİ

Muhteşem İşletim Sistemiyle Tanışmaya Hazırlan!

BörüOS
BörüOS Kapalı BETA Kayıt süreci başladı. Kayıt olarak herkesten önce BörüOS'u deneme fırsatı yakalayabilirsin

Börü Projesi Nedir?

Börü Projesi, gerekli yazılımların, teknolojilerin AR-GE aşaması ve üretimini kapsayan projedir. Projenin temeli Börü İşletim Sistemi’dir. AR-GE projeleri bu işletim sistemi çevresinde şekillenmektedir. Tüm bunlara ek olarak Türkiye’de bir geliştirici ekosistemi oluşturarak, hem uygulama ve ürün geliştirilmesine destek buna ek olarak Börü İşletim Sistemi’nin bu geliştiricilerin yardımıyla hızlı geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

 

BörüOS Nedir?

BörüOS Börü Projesi kapsamında geliştirilmeye başlanmış olan Linux dağıtımıdır. Dağıtım başta kişisel olmak kurumsal alanlar için de uyumlu hale getirilmeye çalışılmaktadır. Ubuntu LTS üzerine inşa edilip KDE Masaüstü ile desteklenmiştir. Kullanım açısından son kullanıcıya yönelik olarak tasarlanmaktadır.

 

Kelime Anlamı ve Logo

Adını Türk Mitolojisi’nde yer alan bozkurttan almıştır. Börü kelime anlamı olarak 100 yılda bir ortaya çıkan kutsal kurt anlamına gelmektedir. Logoda kurt çizimi bozkurtu ifade etmektedir. Yine logoda bulunan “Ö” harfi içerine yerleştirilen sekizgen Türk Mitolojisi’nde sonsuzluğu temsil etmektedir. Sistemin ana rengi kelime anlamı Türk’e özgü olan turkuazdır.

 

 

Kapalı Beta Nedir ?

Kapalı BETA, Börü İşletim Sistemi için oluşturulan kayıtlar arasından seçtiğimiz nitelikli kişileri dahil ettiğimiz özel bir süreçtir. Bu süreçte dahil olan kullanıcılar Börü İşletim Sistemi’ni herkesten önce deneyerek fikir, hata, görüş gibi konularda Börü Projesi geliştiricilerine geribildirimde bulunur.

 

Kayıt Tarihi Nedir ?

Kayıt süreci 1 Mart 2019 00:00 tarih ve saatinde başlamakta olup. 31 Mayıs 2019 23:59 tarih ve saatinde sona erecektir.

 

Kapalı BETA Sürümü ne zaman başlayacak

Kapalı BETA sürecimizin tarihi konusunda şuan ne yazık ki kullanıcılarımıza bilgi veremiyoruz. Süreç ile ilgili bilgiler seçilen kullanıcılarımıza detaylı bir e-posta ile iletildikten sonra Haziran 2019 -Temmuz 2019 itibari ile genele açık şekilde sosyal medyalarımız ve web sitemiz üzerinden yayınlanacaktır.

 

Kullanıcı Nitelikleri Nelerdir 

Aslında genele hitaben bir süreç gerçekleştiriyoruz. Bilgi seviyesin ne olursa olsun Kapalı BETA sürecine dahil olabilirsin. Fakat önceliğimiz aşağıda yer alan niteliklere sahip kullanıcılarımıza olacaktır. Bu niteliklerden birine sahip isen bunu başvururken belirtmen seni diğer kullanıcıların önüne geçirecektir. Ayrıca çalışmaların ile ilgili ekleyebileceğin bir link varsa lütfen ekle.

  • Linux Sistemler Bilgisi
  • Kullanıcı Arayüz Tasarımı
  • Yazılım Uzmanlığı
  • Donanım Uzmanlığı

 

Kapalı BETA sürümü için değerli BörüOs yönetimi bilimdili.com okurları için 100 adet davetiye kodu  verdikleri için teşekkürlerimizi bir borç biliriz.

Kapalı BETA sürümü başvuru için tıklayıp davetiye kodu kısmına “bilimdilicom” yazmanız yeterli olacaktır.

Kapalı Beta Kayıtları