TEKNOLOJİ

Patlıyor olması Galaksi Not’un itibarını zedeledi mi?

Samsung Galaksi Not 7 akıllı telefonları Güney Kore’deki satışları bir güvenlik sorunu sonrasında kaldığı yerden devam ediyor. Ekim ayının 28’inde Avrupa’ya dönmesi bekleniyor.

Müşteriler telefonun şarj olurken ya da şarj olduktan sonra patladığını haber verince şirket müşterilerinden telefonlarını iade etmelerini istedi.

Şirket batarya sorunlarının telefonun alev alması sonucu kaynaklandığını söyledi.

Samsung, sorun ortaya çıkmadan önce dünya genelinde yaklaşık 2.5 milyon Galaksi Not 7 satmıştı.

Güney Kore’deki telefonların %80’i yenisiyle değiştirilmek üzere iade edildi.

Bu sayı Avrupa ve Kuzey Amerika için için daha düşük fakat şirket kaynaklarına göre %50 üzerinde, yani hala yüksek.

Samsung yetkilileri telefonu iade edenlerin %95’inin yine bir Samsung modeli kullanmaya devam ettiğini söylüyorlar. Müşteri sadakatinin çok yüksek olduğunu bildiriyorlar.

Fakat açıktır ki bu sorun parasal değerini tam olarak saptamanın imkansız olduğu bir proje için gerçekten pahalıya mal oldu.

Samsung, rakipleri Epıl (Apple) ve onun yeni telefonu Ayfon 7’ye (IPhone 7) karşı dikkatlice düzenlediği konuşmaları için bir ayını harcamıştı.

Ayrıca Samsung parçalarını kendi yapması konusunda kendinden kıvanç duyuyordu. Parçalarını rakipleri kadar çok dışarıdan temin etmiyor.

Sorunlu telefonların birçoğu iade edilse de hala hatırı sayılır sayıdaki telefon kullanımda.

Havayolları yolculara Galaksi Not’un emanet verilmemesi ya da kabinde uçak modunda olsa bilse açılmaması konusunda uyarmıştı.

Şimdi havayolları yasağı kaldıracak mı?

Çin piyayasında Ayfon’un büyük bir itibarı var. Şimdi Samsung, Epıl’ın cazip teklifleri ve Çin malı telefonlar arasında sıkışmış durumda.

Kaynak: Sifetın Evıns (Stefan Evans), Have ‘exploding’ Galaxy Note 7s burned the brand?, BBC

Çeviri: Melike Sönmez

bilimdili

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...