Yaşam

Her Anne Bilim İnsanıdır

1- Asma yaprağından salamura yaparken bir fizikçi;

Salamura için hazırladığı suda, tuzun özkütlesini, içine yumurta koyarak ölçer. Eğer yumurta batıyorsa tuz eksik demektir. Yumurta yüzeye çıkana kadar tuz ekler.

2- Yemeğin tuzunu atarken …

Kaynadıktan sonra atar. Neden? Çünkü bilir ki yemeğin saflığı ne kadar azsa kaynama noktası o kadar yüksektir. Bu yüzden önce tuzu katıp saflığının azalmasına yol açmaz.

3- Reçel yaparken bir biyolog …

Reçeli pişirirken reçelin bozulmaması için uzun süre kaynatır.Bunun sebebi içindeki suyu buharlaştırmak ve bakterilerin etkisiz (inaktif) konuma geçirebilmektir. Enzimler %15’in altındaki su oranında çalışamayacakları için bakteriler etkisiz konuma geçer ve üreyemezler. Bu nedenle ıslak kaşığı reçele batırırken bir daha düşünün.

4- Aynı durum kuru sebzeler hazırlarken de geçerli.

5- Tabii ki salçada da.

6- Dondurulmuş yiyecek hazırlarken de benzer bir mantık kullanırlar.

Yiyecekleri dondurarak içindeki bakterilerin enzimlerinin etkisiz olmasını sağlar. Çözüldüğünde ise bakterilerin enzimleri çalışmaya devam eder üremeye başlarlar, çözülmüşse bu yüzden tekrar dondurmazlar.

7- Temizlik yaparken ise birer kimyagerdirler.

Tuz ruhu ve çamaşır suyunu karıştırmazlar niye diye sorsanız çok zararlıymış derler. Gerçekten de zehirlenme ile sonuçlanabilir.İşin esası çamaşır suyu baz, tuz ruhu asittir.Bu ikisini bir araya getirecek olursanız tepkime verirler ve zehirlenmenize yol açacak klor gazı açığa çıkarırlar.

8- Tezgahın üzerine limon bıraktırmazlar.

Çünkü limonun içindeki sitrik asitle, CaCO3  olan mermer tepkimeye girer ve mermeri aşındırır.

9- Bu yüzden çaydanlıktaki kireci limonla temizlerler.

Kireç de bir CaCO3 olduğundan kireçle de tepkimeye girer ve kireci temizler.

Hasılı sizin okula gidip de öğrendiğiniz çoğu bilgiyi anneniz çoktan biliyor. Sadece bilimsel açıklamasını bilmiyor.Onlar en yakınınızdaki bilim insanı, hastalandığınızda doktor, acıktığınızda aşçı, merak ettiğinizde öğretmen, bir şeyi kaybettiğinizde dedektif, sıkıntılarınız olduğunda psikolog, paraya sıkıştığınızda banka… Kısacası sizin her şeyiniz.

ANNELER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

Haber Gözcüsü

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...