Yaşam

Nobel Alan En Genç Kişi: Pakistanlı Malala

Kız çocuklarının eğitimini savunduğu için Taliban tarafından vurulup ölümden dönen Pakistanlı Malala Yusufzay, Hindistanlı çocuk hakları aktivisti Kailaş Satyarti ile birlikte Nobel Barış Ödülü’nü aldı. Norveç’in başkenti Oslo’da yapılan törenle ödülünü alan 17 yaşındaki Yusufzay, Nobel’e en genç yaşta layık görülen kişi olmuştu. Malala Yusufzay, ileride ülkesinin başbakanı olmayı umduğunu söyledi.

Ödülünü almadan önce BBC’ye konuşan Yusufzay, “Ülkeme hizmet etmek istiyorum ve hayalim ülkemin gelişmiş bir yer olması ve her çocuğun eğitim alabilmesi” dedi. Ödülü en genç yaşta kazanan kişi olan lise çağındaki Yusufzay, ilham kaynağının da, 2007’de suikast sonucu hayatını kaybeden eski Pakistan Başbakanı Benazir Butto olduğunu belirtti. Pakistanlı genç, “(Nobel ödülü) Benim için çok önemli. Ödül bana gerçekten daha fazla umut, cesaret verdi. Geçmişle kıyasla kendimi artık daha güçlü hissediyorum çünkü birçok insanın benimle olduğunu görüyorum” diye konuştu.

15 yaşında vuruldu

Malala Yusufzay, 15 yaşında iken 2012 yılında Taliban tarafından başından vurulmuş, ölümden dönmüştü. Yusufzay kız çocuklarının eğitimini desteklediği bir blog yazıyordu. Halen süren Nobel ödül törenine Hindistan ve Pakistan liderlerinin katılmayacak olması ise Yusufzay’ı hayal kırıklığına uğrattı. Norveç’in başkenti Oslo’daki ödül törenini izlemek için hazır bulunan gazeteciler ise yüzlerce kişinin soğuk havaya rağmen Yusufzay ve Satyarti’yi görmek için sokaklarda olduğunu aktardı.

BBC Türkçe

bilimdili

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...