Canlı Bilimi Dünya

Sıcak Hava Dalgası Sırasında Şehirdeki Ağaçlar Ozon Oluşumunu Artırabilir

Ağaç dikme, kentlerin daha yeşil olması için herkes tarafından bilinen bir yöntemdir. Bilim adamları kentsel bitki örtüsünün sezgilere aykırı bir etkisini olduğunu bulmuşlardır; Sıcak hava dalgaları sırasında meydana gelen hava kirliliği düzeyini ve ozon oluşumunu artırabilir.

Şehirlerde ağaç dikimi; karbon depolama, fırtına suyunu kontrol etme ve gölge sağlayarak soğutma alanları oluşturma  gibi birçok yararı olabileceğini araştırmalar ortaya konulmuştu. Ağaçların ve diğer bitkilerin uçucu organik bileşikleri serbest bıraktığı bilinmektedir. Bu uçucu organik bileşikleri (UOB) diğer maddelerle etkileşime girebilir ve hava kirliliğine katkıda bulunur. Sıcak havalarda, bitkiler daha yüksek seviyelerde uçucu organik bileşikleri (UOB) salgılarlar.
Galina Churkina ve meslektaşları, ısı dalgalarının ve kentsel bitki örtüsünün hava kirliliği üzerindeki etkilerini araştırmak istediler.

Araştırmacılar, Almanya’daki Berlin-Brandenburg büyükşehir alanında 2006 yazında ki (sıcak hava dalgasının en yoğun  olduğu dönemlerde) ve 2014 yazında ki (mevsimsel sıcaklık olduğu dönemde) hava kirletici konsantrasyonlarının bilgisayar modellerini karşılaştırdı.
Simülasyon, 2006 yazında kentsel yeşilliklerden gelen UOB’ların ozon oluşumunun %6-20’sine katkıda bulunduğunu ve sıcak hava dalgasının en yoğun olduğu dönemde katkısının %60’a kadar yükseldiğini gösterdi. Araştırmacılar, ağaçlandırma kampanyalarına ek olarak, kentlerin çevrelerinin iyileştirilmesi çabalarına, araç trafiğini azaltma, UOB’ler ile tepki verebilecek ve ozon oluşturabilen büyük bir azot oksit kaynağı gibi diğer önlemleri de içermesi gerektiğini öneriyor.

 

Kaynak
sciencedaily.com

I.74827372

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...