Dünya Evren

Habıl (Hubble) Andromeda’da sarmala rastladı

Andromeda
Andromeda

Andromeda Takımyıldızı günümüzün 88 takımyıldızından biridir ve komşumuz Andromeda Gökadası ile karıştırılmamalıdır. Andromeda Takımyıldızı, görüntüdeki NGC 7640 adlı gökadanın evidir.

Gökadaları şekil ve yapı itibariyle tanımlamak için birçok farklı sınıflandırma mevcuttur, örneğin NGC 7640 çubuklu sarmal tiptedir. Çubuklu sarmal olanlar, yuvarlak bir çekirdekten değil de gökadayı merkezinden doğru kesen ince uzun bir çubuktan temellenip serpilen sarmal kollar ile ayırt edilir. Bizlerin yuvası olan gökada, Samanyolu da çubuklu sarmal bir gökadadır. NGC 7640, bu görüntüde pek de sarmal şekle sahip görünmüyor olabilir. Ancak bu, gökadanın, tıpkı bir fotoğrafçı gibi görüntü alan Habıl’a verdiği pozdan kaynaklanıyor. Gökadaları çoğu kez karşıdan göremeyiz, bu da sarmal kollar gibi özellikleri daha az belirgin gösterebilir.

NGC 7640’ın geçmişte bir çeşit etkileşim deneyimlediğine dair kanıt söz konusu. Gökadalar muazzam miktarlarda kütleye sahiptir, bundan dolayı birbirlerini yerçekimi yoluyla etkiler. Bu etkileşimler bazen hafif, bazense müthiş etkileyici olur; iki veya daha çok gökada çarpışıp birleşerek yeni ve daha büyük bir gökada oluşturur. Bir gökadanın geçmişini ve deneyimlediği etkileşimleri anlamak, gökbilimcilere, gökadaların ve içlerindeki yıldızların oluşumuna dair bilgilerini geliştirme imkanı verir.

Cansu Sezgin

Karadeniz Teknik Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...