TEKNOLOJİ

Robotlar Fuar İzmir’de

İZMİR Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Bilim Kahramanları Derneği ve İZFAŞ tarafından bu yıl dördüncü kez düzenlenen Dünya Robot Olimpiyatı’nın Türkiye buluşmasında genç bilim kahramanları açlık sorununu çözmek için projeler geliştirecek.

Gençleri yaratıcılık, tasarım ve problem çözme becerilerini eğitici robot yarışmaları ve aktivitelerle geliştirmek için bir araya getiren Dünya Robot Olimpiyatı’nın Türkiye’deki buluşması 26 Mayıs tarihinde fuarizmir’de gerçekleşecek. Teması ‘Gıda Meselesi’ olan olimpiyatta öğrenciler, hazırladıkları projelerle dünyanın önemli sorunlarından biri olan açlığa çözüm arayacak.

2004 yılında birkaç Asya ülkesinde başlayan ve 15 yılda dünyada 60’ın üzerinde ülkede 22 bin takımın katılımıyla küresel bir oluşuma dönüşen Dünya Robot Olimpiyatı (World Robot Olympiad – WRO) dünyanın dört bir yanından çocuk ve genci bu yıl ‘Gıda Meselesi’ teması altında birleştiriyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Bilim Kahramanları Derneği ve İZFAŞ tarafından bu yıl dördüncü kez düzenlenen WRO 2018’in Türkiye’deki buluşma adresi 26 Mayıs tarihinde fuarizmir olacak.

Gençlere bilim ve teknoloji alanında kendilerini geliştirebilecekleri ve ifade edebilecekleri bir ortam sağlamayı hedefleyen turnuva bu yıl ‘Açık Kategori Gençler’, ‘Açık Kategori Yıldızlar’, ‘Kurallı Kategori Gençler’, ‘Kurallı Kategori Yıldızlar’ ve ‘Futbol’ olmak üzere beş dalda 16 farklı ilden 109 takımın katılımıyla gerçekleşecek.

AÇLIK SORUNUNA ÇÖZÜM ARAYACAKLAR

Tüm dünyadan çocuk ve gençlerin yaratıcılıklarını ve problem çözme becerilerini geliştirmek amacıyla düzenlenen WRO, her sene belirlediği tema ile çocukların araştırma ve uygulama becerilerini geliştirip onların oyun masasında kendilerine verilen görevleri gerçekleştirmek için yazılım ve donanımsal özelliklere sahip robotlar geliştirmesini sağlıyor. Bu yılın teması olan ‘Gıda Meselesi’ kapsamında bir araya gelen çocuklar, yaratıcı düşünme süreçlerinden geçerek ürettikleri fikirleri problem çözme yöntemi olarak kullanacak. Ayrıca, açık kategorilerde yer alan takımlar, Birleşmiş Milletler sürdürülebilir kalkınma hedeflerinden biri olan ‘Açlığa Son’ hedefi kapsamında projeler geliştirerek dünyanın önemli sorunlarından biri olan açlığa çözüm arayacak.

WRO 2018 Türkiye’de farklı kategorilerden toplam 11 takım uluslararası turnuvalara katılma hakkı kazanacak. Her kategorinin birincisi olan beş takım, 16-18 Kasım 2018 tarihinde Tayland’da düzenlenecek büyük finale katılma şansı elde edecek. Açık Gençler ve Açık Yıldızlar kategorilerinde ikincilik ve Kurallı Yıldızlar Kategorisinde üçüncülük ödülünü alan üç takım ise, 20-25 Temmuz 2018 tarihinde Çin’de düzenlenecek olan 15. Dünya Robot Olimpiyatı’na katılma hakkı elde ederken, Kurallı Gençler, Kurallı Yıldızlar ve Futbol kategorilerinde ikincilik ödülünü alan üç takım da 30 Ağustos – 2 Eylül 2018 tarihinde Filipinler’deki uluslararası turnuvalara katılacak.

Kaynak

İçerikler