Evren

İnsanlı Uzay Aracı Göğe Başarıyla Ulaştı

Cing Haypeng ve Çen Dong
firlatma
Fırlatma Anı – Görsel: Şinhua Haber Ajansı

       17 Ekim 07:30’da (TSİ: 2:30) Şencou-11 (Shenzhou-11) insanlı uzay aracı Uzun Yol 2F-11 (Long March 2F) taşıyıcı roketi ile Ciuçüen Uydu İstasyonu’ndan (Jiuquan) başarılı bir şekilde fırlatıldıktan 575 sn sonra Şencou-11 insanlı uzay aracı roketten ayrılarak belirlenen rotasına giriş yaptı. Bu kapsülün içinde bulunan Cing Haypeng (Jing Haipeng) ve Çen Dong (Chen Dong) adlı iki astronotun sağlık durumlarının iyi olduğu ve fırlatılma sürecinin başarı ile sona erdiği aktarıldı.

       Çin’in fırlattığı 6. insanlı uzay aracı olan Şencou uzay aracı geliştirilmiş Uzun Yol-2F roketinden fırlatılmış olup gidiş ve dönüş olmak üzere iki kullanımlık bir araçtır. Hesaplamalara göre astronotlar kapsüle bindikten 2 gün sonra sonra uzayda özgür hareket etmeye başlayabilecek ve Gök Saray-2 (Tiengong-Tian Gong) uydusuna doğru harekete geçecektir. Bu iki araç birleştikten sonra astronotlar Gök Saray-2 uydusuna girecek ve orada 30 gün boyunca gök laboratuvarında bazı bilimsel araştırmalar yapacaktır. Bu araştırmalar bittikten sonra Şencou-11 insanlı uzay aracı Gök Saray-2 uzay laboratuvarından ayrılarak 1 günlük serbest uçuş sonrasında geri dönecektir. Bu süreç içerisinde Gök Saray-2 içerisinde bilimsel araştırmalar ve deneyler devam edecek akabinde Uçan Gemi-1 (Tiencou-Tian Zhou) uydusu ile birleşecektir.

     Gök Saray-2 uzay laboratuvarım yeryüzünden 393 km uzaklıktaki yörüngesinde hareket halinde olup görevi tamamlayacak tüm koşulları ile istikrarlı bir şekilde çalışmaktadır.

      Uzun Yol 2F-11 roketi daha önce fırlatılan Şencou-10 hava aracını taşıyan Uzun Yol 2F-10 roketi ile aynı özelliklere sahip olmasına karşın güvenlik ve teknoloji sistemleri daha da güçlendirilmiştir. Bu uçuş, Uzun Yol roketi serilerinin 237. seferidir.

 

Berkcan Yalçın

Ankara Üniversitesi Sinoloji ABD. (Çinîyat) mezunu. Bilimdili.com çevirmen ve yazarı. Şu anki ikamet yeri Pekin, ÇHC.

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...