Canlı Bilimi Evren

Uzayda Hasat Artışı

NASA ISS

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) görevli uzay adamlarının (astronot), Veji (Veggie) adını verdikleri sebze üretim sistemi uygulaması çerçevesinde üçüncü kez kızıl marul tohumu ekmeye başladığını duyurdu.

Uzay adamları ilk olarak Veg-03 deneyini başlattı. Veg-03 deneyinde ilk kez “kes yeniden yetiştir” hasat yöntemi kullanıldı. Bu yöntem şu şekilde işlemektedir; “Bitkiler yaklaşık dört haftalık olduğunda bazı yapraklar, bir parça taze marul ve bilimsel örnek için hasat edilebilecek. Diğer yapraklar ise bitkinin köküyle olduğu gibi bırakılacak. Böylece bitki, gelişmeye devam eder ve daha fazla yaprak üretir.”

Tasarının yöneticisi Nikol Dufor (Nicole Dufour) uygulanan yöntemlerle yörüngede daha fazla sebze yetiştirmeye çalıştıklarını ortaya koydu. 2015 yılında Veg-01 adlı marul yetiştirme çalışmasında LED ışık yardımıyla yaklaşık 1 ay içerisinde yenilebilir marul yetiştirmeyi başarmışlardı. Veg-01 adlı marulları uzayda yiyerek tarihi bir adım atmışlardı. Ancak bu marullar doyurucu olmayacak kadar az yetişmişti. Kullanılacak yeni yöntemler ile uzayda karın doyurmak artık olası görünüyor.

Öte yandan Rusya’nın da uzayda biber yetiştirme çalışmaları başladı. İlk mahsulün 2017 yazında alınacağı tahmin ediliyor.

Veji (Veggie)

Kaynak

Cumhuriyet Gazetesi; http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/teknoloji/622484/Uzayda__kes__yetistir__hasadi.html

Sputnik News; https://tr.sputniknews.com/bilim/201508091017024951/

https://tr.sputniknews.com/rusya/201606301023643184-rusya-uzay-biber/

Adem Işıkdere

Gazi Üniversitesi, Teknik Eğitim Fakültesi, Elektrik Öğretmenliği Mezunu
Bilim Tutkunu, Araştırmacı. Bilimdili'nde Yazar, Yayımcı ve Tasarımcı.

iletişim: isikdere@bilimdili.com

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...