Evren

Satürn Renk Değiştirdi

NASA’nın Satürn Kuzey Kutbu olarak adlandırdığı altıgen kuşak renk değiştirdi. Bu renk değişikliği bilim dünyasında kafa karışıklığı yarattı ve yeni sorular üretti. Gökbilimciler bu renk değişiminin sebebini araştırmaya devam ediyor.

Verilere göre Satürn’ün kuzeyinde bir fırtına var ve bu fırtına altıgen şeklinde oluşmakta. Satürn gezegeninde dünyadan farklı olarak fırtınalar sürdüğü için dünya yılı ile 29 yıldır altıgen fırtına devam etmekte.

Yaklaşık 32000 kilometrekarelik bir alana yayılan fırtına 30 yıldır inceleniyor. Gezegen atmosferinin yaklaşık 100 kilometre yüksekliğinde etkili olan fırtınanın hızı saatte 321 kilometreye çıkabiliyor. Bu yüzden yüksek hız değişimlerine bağlı olarak söz konusu renk değişikliğinin gerçekleşmiş olabileceği bilim adamları tarafından dile getiriliyor.

hzqncavpupiuexmjxcq6

Farklı zamanlarda fotoğraflanan Satürn’ün 2012 ve 2016 yıllarındaki fotoğrafları karşılaştırıldığında renk değişimi net olarak gözlenebilmektedir. 2012’ye kadar altın renginde olan altıgen fırtına 2016’da mavi-mor renklerine kaymakta.

Bilim adamları bu durumun 2017 Mayıs ayına, yani Satürn’ün yaz gündönümüne kadar devam edebileceğini söylüyorlar. NASA tarafından 1997’de uzaya gönderilen Cassini, 2004 yılından bu yana Satürn ve uydularını inceliyor. Cassini’nin verileri yakın gelecekte bu durumu aydınlatabilir.

İlgili Belgesel

 

 

 

Adem Işıkdere

Gazi Üniversitesi, Teknik Eğitim Fakültesi, Elektrik Öğretmenliği Mezunu
Bilim Tutkunu, Araştırmacı. Bilimdili'nde Yazar, Yayımcı ve Tasarımcı.

iletişim: isikdere@bilimdili.com

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...