Arkeoloji

Etrüsk – Türk İlişkisine Dair Yeni Bulgular: İtalya’nın Toskana Bölgesinde Etrüsk Mezarları Keşfedildi

Çeviri ve Ekleme: Saltuk Buğrahan ALTINDAŞ 

İtalya’nın Livorno (Toskana) bölgesindeki Baratti köyünde, Oryantalizasyon dönemine ait – MÖ 7. yy’ın üçüncü çeyreği civarında bir Etrüsk mezarlığı keşfedilmiştir.

Mezardan çıkan eşyalar, taşlardan oluşan bir daire ile korunan bir çukura yerleştirilmiş şekilde bulundu. Dikkat çekici buluntular arasında iki tane bucchero kylikes (siyah parlak kilden oluşan kaplar), bir bucchero oenochoe (güğüm olarak kullanıldığı tahmin edilen bir çeşit antik seramik türü), kapaklı silindirik bir pyxis (özel boya ile süslenmiş bir kap), bir kotyle (başka bir kap türü, özel ölçü birimi olarak kullanılıyordu) ve testileri andıran aryballos olarak adlandırılmış minyatürler bulunmaktadır.

Ayrıca bir kadına ait olduğu tahmin edilen iskelet kalıntıları bulundu. Mezar alanında kazı çalışmaları devam ediyor.

Etrüsklere ait kurgan

Etrüskler Kimdir?

“Etrüskler” M.Ö. X-I arasında İtalya’da yaşamış bir antik medeniyettir. Bu halk, Etrurya adını verdikleri vatanlarında muhteşem bir medeniyet kurmuş ve MÖ. 625-600 yıllarından itibaren Roma’nın temellerini atmıştır. Romalıların sistematik bir soykırımla yok ettiği bu halktan günümüze çok az şey kalmış ve XVIII. yüzyıldan bu yana Etrüsk köken antropolojik olarak sürekli tartışılmıştır. 2007’den itibaren Etrüsk köken ile Türkler ve Fenikeliler arasında kurulan bağlantı, bu toplumu bizler için daha ilgi çekici bir hale getirmiştir. Etrüsklerin dinine bağlı olduğu en iyi bilinen gerçektir. Tarihçilere göre onlar, bir yandan rahatına düşkün, kendine has bayramları olan, bu festivallerde içip dans etmeyi seven bir halk iken; diğer yandan melankolik, dindar, titizlikle uygulanan çeşitli ritüelleri olan ve kehânete önem veren bir halktır. Onların dini, antropomorfik politeizmdir ve bu din, kesin bir kaderci algıya dayanır. Ayrıca bu din kutsal kitaplara, peygamberliğe, sistematik bir ölüm ötesi anlayışına da sahiptir. “Etrüsk” adı Mısır kayıtlarında Turuşka veya Tursk şeklinde geçmektedir. Son olarak ise Etrüsk dininin çağdaşları olan Yunan ve Roma dinleriyle pek çok ortak noktasının bulunduğu bilinmektedir (Çınar, 2020).
Etrüsk Yazıtı
Kaynakça

Trust Sostratos

Çınar, A. (2020). Tarihte Kaybolmuş Bir Medeniyet: Etrüskler ve Etrüsk Dini, Belleten, Cilt 84, Sayı 299.

Saltuk Buğrahan Altındaş

Avusturya/ Viyana
Mütercim/Tercüman (Türkçe - Almanca - İspanyolca - İngilizce)

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...