Arkeoloji

Üzerinde Romalı Sahibine Ait Parmak İzlerinin Korunduğu 2 Bin Yıllık Krem

Londra’da yapılan bir Roma tapınağı kazısından 2 bin yıl öncesine ait krem kutusu çıkartıldı.  Krem şaşırtıcı derecede az bozulmuş, kutu ise yaklaşık 6 cm çapında.Uzmanlar Londra Müzesine getirilen eserin kapağını geçtiğimiz günlerde açtılar ve kükürt kokulu beyaz bir krem ile karşılaştılar. Bu oldukça şaşırtıcı ve aynı zamanda heyecan verici bir buluş.

PrConstruct Archaeology’de direktör olan Garry Brown bu durumdan çok etkilendiklerini, buluntunun çok büyük olasılıkla kozmetik amaçlı kullanılan krem ya da merhem olduğunu düşündüklerini belirtiyor. Bu tarz organik ürünlerin arkeolojik buluntularda çok nadiren ortaya çıkması, bu eseri çok önemli kılıyor. Üzerinde yapılacak bilimsel analizler, bu kremin ilaç olarak mı kozmetik amaçlı mı kullanıldığını ortaya çıkarmayı amaçlıyor.

Londra Müzesinde küratör Francis Grew, “bu buluntu kesinlikle çok etkileyici. Krem ritüel törenlerde yüze sürülen bir yüz boyası da olabilir. Romalıların yüzleri için eşek sütü kullandıklarını biliyoruz. Bu nedenle bilimsel analizler durumu tam anlamamız açısından çok önemli olacak” diyor.

Londra Müzesi konservatörü Elizabeth Barhan Londra’daki market alanındaki kazılarda, yalnızca iki tane benzer kutunun, kapakları olmadan bulunduğunu belirtiyor. Kazıları sürdüren EC Harris danışman şirketinde danışman arkeolog olarak çalışan Nansi Rosenberg “kapakların içinde kalan kremde parmak izleri bulmuş olmamız objeyi insanla birebir ilişkilendiren bir durum, dolayısıyla oldukça etkileyici bir şey” diyor. Krem üzerindeki parmak izlerinin analizleri, bu kremin bir çocuk tarafından mı yoksa bir kadın ya da erkek tarafından mı kullanıldığını göstermesi açısından önemli.

Şu anda, krem kutusunun bulunduğu çukara kim tarafından yerleştirildiğine dair hiçbir fikir yok ise de ritüel bir anlamının olması oldukça olası.Kutu, son on yılda İngiltere’de bulunmuş en önemli 10 Roma yerleşiminden biri olarak kabul edilen tapınak kompleksinde bulunan birçok eserden biri. Tapınak kompleksinin MS 2. milenyumun ortalarına tarihlenmesine rağmen, alanda en başından beri bir Roma yerleşiminin var olduğu MS 50 yılına tarihlenen ve Watling sokağında bulunan kil ve ahşaptan yapılmış dükkanlardan anlaşılmakta.

Kutunun kendisi üzerinde yapılan analizler kutunun tamamen kalaydan yapıldığını gösteriyor. Kutunun kalitesinin çok yüksel olduğunu belirten Mr. Grew “kapak mükemmel bir şekilde oturuyor, su geçirmez ve güvenli. Bu kutuyu her kim kullandıysa Roma dünyasının burjuvalarından olduğuna şüphe yok. Kalak o zaman için oldukça değerli bir metal” diyerek buluntunun önemini anlatıyor. “Londra’da bataklık alanların olmasından dolayı bu çeşit buluntuların korunması bizim şansımız olsa gerek” diyen Ms Rosenberg, bu bataklıkların eserleri çok güzel koruduğunu belirtiyor.

İki tane Roma-Kelt tapınağının olası bir misafirhane ile bulunmuş olmasının oldukça heyecan verici olduğunu belirten Ms Rosenberg “bu durum bütün bakış açısını değiştiriyor, Southwark Roma’nın başkenti için önemli bir dini merkez durumundaydı” diye de ekliyor.

Kutu ve içindekilerin diğer buluntularla birlikte Londra Müzesinde sergilenmesi planlanıyor. Kazı çalışmaları tamamlanmış olduğundan Berkeley Home tarafından satın alınan alanın koruma süresi bitiyor ve yakında bu alanda evlerin yükselmesi bekleniyor.

aktuelarkeoloji.com

bilimdili

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...