Tarih

Albert Einstein’ın Kaleme Aldığı “Tanrı Mektubu” Rekor Fiyata Satıldı

Buluşlarıyla geleneksel fiziği altüst eden deha Albert Einstein, 1954 yılında yani 74 yaşındayken, kendi gibi bir Almanya Yahudisi olan Eric Gutkind’e bir mektup yazmıştı.

Eric Gutkind, sanat tarihi ve kabala gibi konularla ilgilenen bir felsefeciydi. Einstein, bu felsefeciye hitaben yazdığı 1,5 sayfalık Almanca mektubunda “tanrı ve din” konularında en açık fikirlerini itiraf ediyor.

Mektup 2008 yılında yapılan bir açık artırmada sadece 404 bin dolara satılmıştı;  2012 yılında yeniden satışa sunulmuş, fiyatı bu kez  3 milyon dolara yükseltilmiş, ancak bir alıcı bulamamıştı. Birkaç yıldır el altında bekletilen mektup, geçtiğimiz günlerde New York’taki ünlü Christie’s müzayede evinde tekrar satışa çıktı ve  2,9 milyon dolara alıcı buldu. Müşteri kimliğini açıklamadı…

Einstein bu mektupta tanrıyla ilgili olarak: “Benim için Tanrı sözcüğü, insanların zayıflığının bir ifadesi ve ürünü olmanın dışında hiçbir şey ifade etmiyor.” diyor. Yahudi halkının bir mensubu olmaktan memnun olduğunu belirten Einstein, Yahudilik inancını ise “Diğer tüm dinler gibi, ilkel batıl inançların vücut bulmuş hali” olarak tanımlıyor. Einstein İncil içinse önemli “ancak yine de nispeten ilkel efsanelerin bir derlemesi” ifadesini kullanıyor.

Sergen ÇİRKİN