Tarih

DTCF 82. Yaşında: Prof. Dr. Halil İnalcık’ın Fakülte Karnesi (İlk Kez Yayınlanıyor)

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen 2795 sayılı kanun 22 Haziran 1935‘te Resmî Gazete’de yayınlanarak Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, resmen kurulmuştur. Fakülte, her açıdan Cumhuriyet Türkiyesi’nin fikri ideallerini yansıtır. Meclis görüşmeleri sırasında söz alan Kültür Bakanı Saffet Arıkan, Fakülte’nin nasıl bir ihtiyaç için kurulduğunu şu cümle ile açıklar: “Atatürk’ün yüksek dehâsından doğan ve kendi eliyle kurduğu yarınların Tarih ve Dil hareketi; bunlara bağlı olan Arkeoloji ve Coğrafya bilgileri için.

DTCF’nin 82. kuruluş yıl dönümü anısına, bilimdili.com sitesi olarak, Fakülte tarihine ilişkin bu iki belgeyi ilk kez burada yayınlıyoruz. DTCF’nin ilk dönem öğrencilerinden ve geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz Prof. Dr. Halil İNALCIK’ın Fakülte’ye giriş belgesi ve yarıyıl karnesi… (Aile ilk soyadı olan Bozkurt’u, daha sonra İnalcık olarak değiştirmiştir.)

Fakülte ilk yıllarında öğrencilerine her ders için birer karne vermekteydi ve bu karneler ilgili dersin Profesörleri tarafından imzalanmaktaydı. Halil İnalcık’ın yayınladığımız karnesi “Yeni ve Son Zaman Tarihi” dersine aittir ve tam not almıştır.

 

 

Sergen Çirkin

Arkeolog
İletişim / Mail adresi
srgncrkn@gmail.com
https://twitter.com/CirkinSergen
Kitapları
Güney Sibirya Arkeolojisi ve Şamanizm - YKY 2019
Kökler: Yay Çeken Kavimlerin Şafağı - Ötüken Neşriyat 2021

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...