Tarih TOPLUM Yaşam

Filmseverler Ekran Başına: I. Dünya Savaşı Filmleri Seçkisi

Bilimdili olarak tarihî filmlerden özel seçkiler yapmaya başlıyoruz. İlk listemiz ile karşınızdayız. Bilindiği gibi I. Dünya Savaşı 1914 ile 1918 yılları içinde, İtilaf Devletleri ile İttifak Devletleri arasında gerçekleşmişti. Osmanlı Devleti ise İttifak grubu içinde yer almış, maalesef savaşı kaybeden grup içinde kalarak ciddi bir işgal ile karşı karşıya kalmıştı.

Çeşitli ülkelerin bakış açılarından derlediğimiz filmlerden seçip izleyebilirsiniz. Bir sinefili olarak şunu söyleyebiliriz ki I. Dünya Savaşı sinemasında genel resme bakıldığında II. Dünya Savaşı filmlerinin gerisinde kalmış durumda. Siz de listemizden filmler seçerek I. Dünya Savaşı’nın buhranlı havasını soluyabilirsiniz.

Tüm film serileri Bilimdili sitesinde. İyi seyirler!

 

1) SON UMUT

The Water Diviner

Listemizin ilk filmi The Water Diviner. Film güncel filmlerden sayılabilecek filmlerden. Dünyaca ünlü oyuncuların bir araya geldiği filmde ülkemizden de Yılmaz Erdoğan ve Cem Yılmaz kamera karşısına geçtiler. Filmde Çanakkale Savaşı’nda üç oğlunu kaybeden Avustralyalı bir babanın onları arama hikâyesi anlatılıyor. Filmin yönetmenliğini de Gladyatör filminden tanıyacağınız Russell Crowe yapıyor. İzlenebilir.

 

2) 1917

1917 (Netflix)

Bu film de I. Dünya Savaşı’nı konu edinen filmlerden yalnızca bir tanesi. 2019 yapımı filmin konusu, çok önemli bir mesajı birliklerine iletmekle görevli iki askerin yaşadığı çıkmazlardır. Bu iki asker hem zamana karşı yarışırken hem de binlerce askerin ölmemesi için birçok fedakarlık yapacaktır.

 

3) SAVAŞ ATI

Savaş Atı

Film I. Dünya Savaşı döneminde yaşayan Albert ve onun atı Joey arasındaki ilişkiyi konu alıyor. Özelden genele gitme noktasında başarılı film örneklerinden olan Savaş Atı filmi, uzun bir macera filmi kıvamında diyebiliriz.

 

4) LAWRANCE OF ARABIA

Arabistanlı Lawrence 4K Versiyon

I. Dünya Savaşı denildiği zaman İngilizlerin en çok övünç duydukları isimlerin başında Lawrence gelir. Bu film ise Lawrence’ın Arabistan yarımadasında yürüttüğü faaliyetleri konu ediniyor. “İstihbarat Savaşları” denildiği zaman bu yarımadadaki mücadele her zaman akıllara gelir. Bu filmde de sıkça bunları göreceksiniz. Eski bir film olsa da 4K versiyonunu edinebilirseniz daha keyifli bir seyir keyfi yaşayabilirsiniz.

 

4) GALLIPOLI

Gelibolu Filmi

Filmin isminden de anlayacağınız üzere film Gelibolu’da geçiyor… Filmi ilginç kılan noktası ise ünlü oyuncu Mel Gibson’un filmin başrolünde olması diyebiliriz.

 

5) ÇANAKKALE – YOLUN SONU

Başrol – Gürkan Uygun

I. Dünya Savaşı denildiği zaman elbette hepimizin aklına Çanakkale Zaferi gelir. Ülkemizde de Çanakkale Savaşı üzerine onlarca film, dizi, çizgi film yapıldı ve yapılmaya da devam ediyor. Biz de Çanakkale Savaşı özelinde de akıllara gelen en iyi filmlerden birini paylaşmak istiyoruz. Bu filmde tüm Anzak askerlerinin korkulu rüyası ünlü keskin nişancı Korkunç Abdül olarak nam salmış Türk askerinin hikâyesi filmleştirilmiştir.

 

6) KIZIL BARON

Kızıl Baron

Çizgi filmi, oyunu ve filmi yapılmış gerçek bir hikâye… I. Dünya Savaşı’nda Alman bir pilotun hikâyesi… İzleyen okurlarımız kendinden bir şeyler bulacaktır.

 

7) THE OTTOMAN LIEUTENANT

Osmanlı Subayı

Savaş yıllarında geçen bir aşk hikâyesi… Bir Türk subayı ile idealist Amerikalı bir hemşire arasında geçen aşkın savaşla harmanlanması güzel bir hikâye ortaya çıkarmış.

 

8) BATI CEPHESİNDE YENİ BİR ŞEY YOK

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok

Son filmimiz “Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok”. Bu film belgesel tadında ve I. Dünya Savaşı’na en yakın tarihli film olması açısından gözlem amacıyla izlenebilir. Sinema tarihine hevesli okuyucularımızın oldukça ilgisini çekecek bir film olduğunu düşünüyoruz.

Görüşmek üzere!

bilimdili

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...