Tarih

II. Türk-Moğol Tarih Çalıştayı İstanbul Üniversitesi’nde Gerçekleştirildi

Türk-Moğol Tarih Çalıştayı’nın ikincisi “Türk-Moğol Tarih Yazıcılığının Sorunları” temasıyla İstanbul Üniversitesi ve Moğol Devlet Üniversitesi iş birliğinde 16-17 Mayıs 2018 tarihlerinde İstanbul Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Çalıştayın ilki geçtiğimiz yıl Moğolistan’ın başkenti Ulan Bator’da düzenlenmişti.

Alanında uzman Genel Türk Tarihçisi, Türkolog ve Mongolist 30 bilim adamının katıldığı uluslararası toplantının açılışına İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sedat Murat, Moğolistan Milli Yönetim Akademisi Rektörü Prof. Dr. Zülfikar Sarkıt, İÜ Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayati Develi, Moğolistan’ın Ankara Büyükelçisi Bold Ravdan, Moğolistan Devlet Üniversitesi Moğol Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Zayabaatar Dalai ve Tarih Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mahir Aydın katıldılar.

İlk Çalıştayın Bildirileri “Türk-Moğol Tarihi” Adlı Kitapta Toplandı

Açılış konuşmalarının ardından İÜ Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Genel Türk Tarihi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kürşat Yıldırım yazar ve editör olarak, geçen yılki çalıştayın bildirilerinin basıldığı “Türk-Moğol Tarihi” adlı kitabı, Moğol tarafının kurum temsilcisi Prof. Dr. Zayabaatar Dalai’ya takdim etti.

“Türk-Moğol Tarihi Uzmanları Bir Araya Geldi”

Türkiye’deki Genel Türk Tarihçilerinin akademik çabaları ve ev sahipliğiyle toplam yedi oturumda gerçekleştirilen çalıştayda Türkçe ve Moğolca simültane tercüme yapıldı. Toplantı Türkiye ve Moğolistan’daki Eski Türk-Moğol Tarihi uzmanlarını bir araya getirdi.

Türk-Moğol Tarihçiliğinde bir dönüm noktası olan Türklerin ve Moğolların bir araya gelerek ortak tarihlerini yazma iradesini ortaya koydukları çalıştaya bildirileriyle katkı sağlayan akademisyenler aşağıda alfabetik sırayla belirtilmiştir.

Ahmet Taşağıl

Ali Ahmetbeyoğlu

Ali Ilgın

Altay Tayfun Özcan

Ankhbayar Danuu

Batsuren Barangas

Bilguudei Gaadamba

Boldbaatar Yundenbat

Cengiz Alyılmaz

Delgerjargal Purevsuren

Dinçer Koç

Ekrem Kalan

Enkhbat Avirmed

Gürhan Kırilen

Hayrettin İhsan Erkoç

Hayrunnisa Alan

İlyas Kemaloğlu

İlyas Topsakal

Kürşat Yıldırım

Mehmet Ölmez

Muzaffer Ürekli

Osman Gazi Özgüdenli

Osman Mert

Özcan Tabaklar

Saadettin Yağmur Gömeç

Sukhbaatar Nadmid

Ulziibayar Sodnom

Uuganbayar Myagmarsuren

Yahya Başkan

Zayabaatar Dalai

Kaynak

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü