Tarih

Leonardo’nun Bilinen Tek Heykeli Keşfedildi?

Sanat tarihinin en büyük isimlerinden Leonardo da Vinci’nin resim ve çizim dışında, üç boyutlu eserler de ürettiği rivayet edilmiştir. Ancak bugüne kadar ona atfedilen bir heykel ortaya çıkarılamadı…  Bu durum son keşiflerle değişebilir. Sanat tarihçiler eskiden Rönesans’ın ünlü heykeltıraşlarından Antonio Rossellino’ya atfedilen bir heykelin aslında Leonardo’nun gençlik işi olduğunu düşünüyor.

“Gülen Çocuklu Bakire” adını taşıyan heykel 1858’den bu yana Londra’daki Victoria ve Albert Müzesi’nde sergileniyor. Söz konusu heykeli Rossellino’ya atfeden kişi eski İngiliz Müze direktörü olan John Pope-Hennessy…  Ancak İtalyan akademisyen Francesco Caglioti, bu eserin gerçekte Leonardo’nun gençlik dönemine ait bir heykel olduğunu belirtiyor.

Leonardo’nun not defterlerindeki bir pasajda, yaptığı bir bebek İsa tasviri yüzünden başının derde girdiği yazılı… Bu heykel ise o dönem için “kafir işi” olarak görülüyordu. Çünkü bebek İsa gelenekler dışında gülerek tasvir edilmişti. Çocuğun yüzünün gerçekçi canlılığı ve gülüşü, Leonardo’nun küçük çocuk çizimleri ile çok benzer. Ayrıca Madonna’nın bacaklarından akan “hacimli, karmaşık örtüler” de Leonardo’nun yenilikçi çizimlerini akla getiriyor.

Leonardo, anıtsal heykeller yaratmaya istekliydi, ancak fikirleri çok iddialıydı. O, kendini adadığı iki büyük heykel projesini de gerçekleştiremedi. Bunlardan biri 1489-1494 yılları arasında üzerinde çalıştığı Francesco Sforza’nın atlı bronz heykeli; diğeri 1506-1511’de yıllarında çalıştığı Mareşal Trivulzio’nun anıt heykelidir. Da Vinci, atı tek bir parça halinde dökmek istedi ancak devasa boyutlar, teknik problemler ortaya çıkardı. Bu nedenle çalışmaları hayat bulamadan kâğıt üzerinde kaldı…

Sergen Çirkin

Arkeolog
İletişim / Mail adresi
srgncrkn@gmail.com
https://twitter.com/CirkinSergen
Kitapları
Güney Sibirya Arkeolojisi ve Şamanizm - YKY 2019
Kökler: Yay Çeken Kavimlerin Şafağı - Ötüken Neşriyat 2021