Tarih

Prof. Dr. İlber Ortaylı: Atatürk’ün Cenaze İşleri ile İlgilenen O İsmi de Anımsamalıyız

Prof. Dr. İlber Ortaylı, konuk olduğu bir TV programında, Atatürk’ün ölümü ile ilgili halk tarafından az bilinen bir öyküyü anlattı. Cumhuriyet Ankara’sının inşasında önemli bir figür olan mimar Bruno Taut, Atatürk’ün ölümü sonrasında onun katafalkını (Üzerine önemli kişilerin naaşının veya tabutunun yerleştirildiği yüksek platform) hazırlamıştı.

Katafalkın çok kısa bir sürede bitirilmesi gerekiyordu. Ancak zaten halihazırda Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi gibi önemli binaların inşası ile uğraşan mimar Taut, bitkin düşmüştü. Ne var ki Atatürk’e derinden bir minnet duyan mimar, gece gündüz çalışarak katafalkı tamamladı; fakat bu süre içinde ağır bir şekilde zatürreye yakalındı ve Atatürk’ten yalnızca 1 ay sonra vefat etti.

Profesör Ortaylı, TV konuşmasında Taut ile ilgili şu cümleleri kurdu: “Bugün bizim ayrıca bir şeyi daha anmamız gerekiyor. Atatürk’ün naaşı Ankara’ya getirildi. Katafalk hazırlandı ve müzede öne konuldu. O katafalkı süratle yapması içini, o dönem bize sığınan Almanya Yahudisi mimar Bruno Taut görevlendirildi. Burada bir katafalk hazırladı o. Biraz fazla düzgünmüş işine, üşüttü, zatürre oldu ve bir kalp rahatsızlığı varmış. Atatürk’ün vefatında günler sonra o da öldü ve Edirnekapı şehitliğine gömülen ilk gayrimüslim, ilk yabancı oldu. O tarihte vatandaş değildi zaten. Bu çok önemli bir şey. Bu vesileyle onu da anmamız gerekir”.

Bruno Julius Florian Taut (4 Mayıs 1880 Königsberg –  24 Aralık 1938 İstanbul), Yahudi asıllı Alman mimar ve kent plancısı. Cumhuriyet Türkiye’sinin okul mimarlarından biri olan Taut’un önemli işleri arasında: Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi (1937-39), Ankara Atatürk Lisesi (1937-40), Ankara Cebeci Ortaokulu (1938-39) ve Trabzon Fen Lisesi (1938) binaları bulunmaktadır.