Tarih

(Yeni Kitap) SUS: Yükselen Türkiye’den Alçalan Sesler

Eski Çince uzmanı tarihçi yazar Serhat Doğan, ilk müstakil kitabı olan “SUS: Yükselen Türkiye’den Alçalan Sesler” adlı eserini, Hitapevi Yayıncılık aracılığı ile çıkardı. Kitap, yazarın daha önce çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanmış olan makalelerinden bir seçki.

Toplam 140 sayfadan oluşan kitabıyla ilgili bilgi veren Doğan, kitabı tek başına değil, kendisine inanan ve güvenen dostlarının desteği ile çıkardığını belirterek, “Kalemimizdeki sadeliği onlar keşfettiler ve bunu herkesle paylaşmam gerektiği fikrine beni ikna ettiler” dedi.

Kitabın içeriğinin Gümüşhane Olay gazetesinde kaleme aldığı köşe yazılarından seçtiği yazılardan oluştuğunu ve hazırlanışının bir yıldan fazla sürdüğünü dile getiren Doğan, “Tarihi meseleler hakkında bilgi verdiğimiz yazılarımız ve politik meselelere esprili yaklaşımlarımız da bu eserde yer aldı. Bazen eğlendiren bir üslupla yazılarımızı kaleme alırken bazen de mürekkebin dozunu biraz aşırıya kaçırdık. Mevcut siyasi eleştirilerimiz de kitapta yer aldı. Genel manada ülke olarak içinde bulunduğumuz her durumun tespitini de bu kitapta aktarmaya çalıştık. Bunu yaparken şahıs ya da siyasi bir partiden ziyade sistemin aksayan yönleri üzerinde durmaya gayret ederek geçmişten günümüze insanlık ve medeniyet tarihinin temel dinamikleri üzerinden günümüze uygar bir bakış açısı oluşturmak istedik” diye konuştu.

Kitabın ismiyle ilgili gerek sosyal medyada gerekse diğer platformlarda destek istediğini ve çok sayıda öneri geldiğini kaydeden Doğan, “Üniversite yıllarından bugüne kadar inandığım haklı bir mücadelenin kavgasını vermekteyim. Mevcut şartlar düşünüldüğünde bazı meselelerde tepki alıyordum. Bana haklı sebeplerle kızdıklarında ‘Serhat yeter artık daha sus’ ya da ‘de yeter sus’ gibi ifadeler kullanıyorlardı. Buradan yola çıkarak kitabın adının sus olması hususunda karar aldım” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin milenyum çağına girdikten sonra büyük bir atılımla pek çok sahada etkili bir yol haritası izlemeye başladığını, bunda son 16 yıldır kesintisiz bir iktidarın devamlılığının etkisinin büyük olduğunu dile getiren Doğan, “Evet, Türkiye sağlıktan ekonomiye, harp sanayisinden bilişim endüstrisine doğru hızlı bir gelişim gösterirken, geçen bu süre zarfında fikri manada büyük bir zafiyet yaşadı. Türk toplumu fikriyat temelinde yaşadığı bu zafiyeti ne kalemine ne de diline yansıtamadı. Dolayısıyla bu durum farklı bir toplumun doğuşunu da beraberinde getirdi. İşte bu yüzden Yükselen Türkiye’den Alçalan Sesler ifadesini başlıkta uygun gördük” şeklinde konuştu.

Serhat Doğan kimdir?

Gümüşhane / 1992 yılı doğumlu.  Lisans öğrenimini Marmara Üniversitesi Tarih bölümünde tamamladı. Akabinde aynı üniversitenin Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü’nde Genel Türk Tarihi anabilim dalında yüksek lisansa öğrenimine başladı. Tez çalışmaları sırasında Çin ağırlıklı olmak üzere Japonya ve Orta Asya üzerine akademik yayınlar hazırladı ve söz konusu coğrafyada araştırmalarda bulundu. Ayrıca günlük gazetelerde muhabirlik ve köşe yazarlığı yaptı.

https://www.kitapyurdu.com/kitap/sus-amp-yukselen-turkiyeden-alcalan-sesler/479443.html&filter_name=y%C3%BCkselen%20t%C3%BCrkiye’den,