Canlı Bilimi Tıp

Antibiyotik Nedir?

Antibiyotik Nedir?

Bir mikroorganizma tarafından yapılan ve başka mikroorganizmaları öldüren veya  üremelerine mani olan maddelere antibiyotik denir.

Mikroplara karşı kullanılan tarihi çok eski zamanlara dayanan en etkili ilaçlardır. 1928 yılında, Londra’da Prof. Dr. Aleksandır Fleming, ilk antibiyotik olan ”penisilin”i tesadüf eseri bulmuştur. Yaptığı çalışmalarda bazı bakterilerin diğerlerini öldürdüğünü ve insan vücuduna zarar vermediğini gözlemledi.

Günümüzde pek çok infeksiyon tedavisinde antibiyotikler kullanılmaktadır. Bağışıklık sistemine yardımcı olurlar. Vücuda zarar veren bakterilerin yaşama ve üremelerine engel olurlar.  Son yıllarda yeni antibiyotik sınıflar gelişmiştir. Birçok antibiyotik insanları hastalıklardan koruyup iyileştirmiştir.

Antibiyotikler; virüsleri, mantarları, parazitleri etkilemezler. Sadece bakteri hücrelerine etki ederler. Ayrıca günümüzde çoğu bakteri antibiyotiğe karşı direnç sağlamıştır. Çünkü bir bakteri ilaç sınıfının içindeki belirli bir ilaca dirençli hale geldiğinde, aynı sınıftaki diğer ilaçlara karşı da direnç sağlamış olur. Çok fazla antibiyotik olmasına rağmen gelişmişlik azdır. Direnç sorununun önüne geçilmesi gerekmektedir.

Antibiyotiğe bağışıklık kazanan bakteriler büyük bir problemdir. Yanlış kullanım bakterileri öldürmediği gibi aynı zamanda ölmelerini de zorlaştırır. Bize düşen çevremizdekileri uyarmak ve yanlış kullanımı önlemektir.

Moleküler Biyolojideki Gelişmeler, Garip Bir Geleceğin Habercisi

Hafize Kılınç

Moleküler Biyolog

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...