Canlı Bilimi

Balıklar İdrar Yoluyla İletişim Kurabilir mi?

Hayvanların iletişim kurmak için kullandığı işaretler çeşit çeşittir. Sismik titreşimler, elektrik, ultraviyole ışığı çok fazla dikkat çekmeyen yöntemler arasında. Peki ya kimyasal sinyaller? Yapılan araştırmalar bir tür ciklet balığının sinirlendiği sırada idrar kullanarak rakiplerine sinyaller gönderdiğini buldu.

Ekip büyük balıkları küçük balıklardan saydam bölücü ile ayırdı. Ayırıcıların yarısı suyun ileri geri akmasına izin veren delikler içeriyordu. Bilim adamları daha sonra balıklara idrarlarını parlak mavi renge çeviren mor renkli bir boya enjekte etti. Hayvanlar birbirlerini gördüklerinde yüzgeçlerini kaldırdılar ve bölücüye doğru koştular. Katı bir bariyerle ayrılmış balıklar rakiplerinin idrarını algılayamadı. Böylece mesajlarını iletebilmek için daha fazla idrar çıkaran küçük balıklar kimyasal ipuçları olmaksızın rakiplerine saldırmaya çalıştı.

Canlıların dünyasına ışık tutan araştırmaların yanında bu çalışma daha az göze çarpan iletişim biçimlerini aramanın önemini vurguluyor.

Kaynak
ScienceMag

Pelin Danışmant

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...