Yerbilim

Prof. Dr. Ahmet Ercan’dan Manisa’ya Deprem Uyarısı

İTÜ Maden Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ercan sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Manisa ve çevresinde olan depremler ile ilgili bölge halkı ve yetkilileri uyardı. 

Prof. Dr. Ercan’ın Manisa depremlerine yönelik tespitleri şöyledir; “21 Nisan 2017 Cuma 17.30 dolaylarında birisi Manisa Merkez diğeri Manisa Selendi olmak üzere iki tane M=5,1 ie 5,0 büyüklüğünde, 5 il3 km derinde arda arda iki deprem olmuştur. 8 Şubat 2012’de de Manisa-Kırkağaç-Kuyucak dağ köyünde, 8,7 km derinde, M=4,2 büyüklüğünde küçük bir deprem olmuştu.

Manisa-Kırkağaç, daha önce, 1942 yılında M=6,0 ile 6,5 büyüklüğünde depremler üretmiş olup, deprem bölge ayrımlanması 1’dir. Bu bölgede K15 D uzanımlı Akhisar kırığının ile buna koşut ikincil kırıklar diridirler.

Uzaydan konum belirleme ölçümlerine göre Akhisar-Manisa arası uzun yıllardır, orta ile büyük bir deprem üreterek, boşalmak üzere gerilmektedir. 10 yıllardır bu bölgede beklediğim deprem 5,0 ile 6,5 arasında iken, bir yıldır süren ardçı depremler 4,0, 4,3 arasında sürmüştür. Bu bölgedeki gerginliğin boşalması için 5,1’lik depremin yetmeyeceği kanısındayım. Ne var ki bu küçük depremin ardından daha büyük bir depremin geleceğine ilişkin bir bilgi yoktur. Yapılaşma niteliğine göre, bu bölgede depremlerin yıkıcılık eşik değeri M=6,4 dolayındadır.

Bu bölgedeki depremler Ege göçüntü türü depremleriyle ilişkili olması nedeniyle özellikle Manisa ovası ile İzmir’de Yamanlar Dağı ile İzmir Körfezi arasındaki kötü yerlerdeki yapılaşmalarda çok güçlü sarsıntılar olarak duyulmaktadır. Manisa’da olabilecek bu büyüklükteki depremlerin, yığma köy evlerinden başka, iyi yerde yapılmış, sağlam yapılarda etkili olması beklenmez. Bu depremlerin artçıları 4,0 ile 4,3 arasında en az 15 gün sürmesi beklenmelidir.

 

Haber Gözcüsü

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...