DÜŞÜNCE

Uluslararası İdil – Ural ve Türkistan Araştırmaları Dergisi’nin 11. Sayısı Yayınlandı

Editör Notu / Editorial Note

  1. sayıyı sunarken,

 

İdil-Ural ve Türkistan bölgesine yönelik araştırma yazılarının yer aldığı yeni sayımızla bir kez daha karşınızda olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Dergimizin bu sayısında yine özgün çalışmalar kapsamında “Hokand Hanlığı’nın Günümüze Ulaşabilen Tek Saray Örneği: Hudayar Han Sarayı”, “Evaluation of Sociogenetic Factors in the Development of Uzbek Language”, “Dede Korkut’taki Amıt Suyu”, “Şeyh İbrahim Gülşeni’nin ve Dede Ömer Rûşeni’nin Divanlarında Bazı Sözlerin Eski Anlamları”, “Codex Cumanicus’un Söz Varlığı ile Kumuk Türkçesinin Söz Varlığının Ses ve Anlam Farklılığı Görülmeyen Kelimeler Bakımından Karşılaştırılması” ve “Klasik Doğu Türkçesi Metinlerinin Türkmenistan’daki Yayımlarının Dili Üzerine” başlıklı makaleler; ilaveten “Kıpçak Kökenli Orta Çağ El Yazmalarında Etnik Türk Olguları” ve “Pazırık Kültürü Mezarından İki Demir Çağı Bireyinin Matrilineal ve Patrilineal Genetik Sürekliliği” çevirileri yer almakta. Bu çalışmalarıyla dergimize katkıda bulunan akademisyen dostlarımıza teşekkür ediyorum.

Dergimizin bugüne kadar sorunsuz ve vaktinde çıkmasında gönüllü olarak emeklerini esirgemeyen dostlarımıza buradan tekrar minnettarlığımı bildirmek benim için bir borçtur. Aynı şekilde bu sayımızda da gönüllü olarak emek veren farklı alan editörlerimiz Doç. Dr. Recep Tek, Dr. Öğr. Üyesi Cemal Yorgancıoğlu, Dr. Öğr. Üyesi Eyüp Polat, Dr. Gıyas Şüküroğlu ile Doç. Dr. Şamil Yeşilyurt’a tek tek şükranlarımı sunarım.

Dergimizin teknik işlerini yine gönüllü olarak yürüten genç dostlarımız Serkan Yüksel ve Ahmet Dursun Tamer’e ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Son olarak dergimizin editörlüğünü büyük bir titizlik ve sorumluluk bilinciyle yürüten öğrencim ve dostum Doç. Dr. Gökçe Yükselen PELER ile yardımcısı Saffet Alp YILMAZ’a da teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Sağ olsunlar! Var olsunlar!

Prof. Dr. Selahittin TOLKUN

Dergiye erişim için tıklayınız: Uluslararası İdil – Ural ve Türkistan Araştırmaları Dergisi