Yerbilim

Prof. Dr. Celal Şengör’e Arthur Holmes Madalyası

Avrupa Yerbilimleri Birliği (European Geosciences Union, kısaca EGU), Prof. Dr. Celal Şengör’ü 2018 Arthur Holmes Madalyasına layık gördü. Ödül, EGU’nun web sitesinde ilan edildi.

Madalya, adını dünyanın yaşının tespit edilmesine öncülük eden İngiliz jeolog Arthur Holmes’ten alıyor. Arthur Holmes madalyası her yıl jeoloji alanına yapılan üstün katkılar değerlendirilerek, kalıcı çalışmalar yapmış yerbilimleri önderlerine veriliyor. Prof. Dr. Celal Şengör, ömür boyu yaptığı çalışmaların sonucunda bu ödüle layık görüldü. Celal Şengör’e madalyası, Nisan 2018’de Viyana’da yapılacak olan Avrupa Yerbilimleri Birliği Genel Kurul Toplantısında takdim edilecek.

Şengör geçtiğimiz temmuz ayında da 2017 Mary C. Rabbit Ödülünün sahibi olmuştu. Amerikan Jeoloji Konseyinin (Geological Society of America, kısaca GSA) belirlediği ödül, jeoloji bilimleri tarihi ve felsefesinin anlaşılmasına önemli katkı yapanlara veriliyor. Şengör, Mary C. Rabbit ödülünü, 2 hafta sonra Seattle’da düzenlenecek olan Amerikan Jeoloji Konseyi Toplantısında alacak.

Arthur Holmes kimdir?

Prof. Arthur Holmes (14 Ocak 1890 – 20 Eylül 1965), jeolojinin anlaşılmasında önemli katkısı olan İngiliz bir yerbilimcisiydi. Minerallerin radyometrik olarak tarihlendirilmesine öncülük etti ve levha tektoniğinin dünyada kabul görmesine katkı sağladı.

Holmes, yer küre katmanlarının tarihini açıklamayı başardığı için yeni bir bilim dalının da öncüsü kabul edildi. Yerküredeki olay ve oluşumların zamansal sıralamasını yapan ve kayaçların yaşını saptayan bilim dalı jeokronolojinin babası olarak anıldı.

Kaynak: Herkese Bilim Teknoloji Dergisi