Kitap

Uluslararası İdil – Ural ve Türkistan Araştırmaları Dergisi’nin 5. sayısı yayınlandı

Editör Notu / Editorial Note

  1. Sayımızı sunarken…

Küresel salgının devam ettiği süreçte bir taraftan ülkemizin ve dünyanın bu beladan kurtulamamasının üzüntüsünü, bir taraftan da dergimizin yeni sayısıyla karşınıza çıkabilmenin sevincini yaşıyoruz. Bu sıkıntılı süreci, her birimiz değişik şekilde etkilenerek yaşarken, bilim insanlarımızın üretmeye devam çabalarını büyük bir takdirle karşılıyoruz.

Dergimiz ile ilgili sevindirici gelişmeler devam ediyor. Bu sayıdan itibaren dergimizi tarayan indeks sayısı DergiPark, ASOS Index, Scientific Indexing Services, Directory of Research Journals Indexing, Europub ve Ideal Online olmak üzere altıya yükselmiştir.

Dergimizin bu sayısında esasen dil ve edebiyat sahalarında sırasıyla şu özgün yazılar bulunmaktadır: Özbek Türkçesinde +lär Eki; Azerbaycan Göçmenlerinin (Qaçqın) Manilerine Yansıyan Karabağ; Klasik Sonrası Dönem Çağatay Edebiyatı’nın Doğu Türkistan Sahası Şairlerinden Nevbetî ve Divanı; Çuvaş Edebiyatında Felsefi Şiirin ve Nesrin Ustası: Yuriy İllarionoviç Skvortsov (1931-1977).

Bunlara ilaveten Nicolas POPPE’nin “Çuvaşça ve Moğolca Dil İlişkisi Üzerine” ile Kasım Jomart Kemelulı TOKAYEV’in “Abay ve 21. yüzyılda Kazakistan” başlıklı makalelerinin çevirileri de sayfalarımızda yer almaktadır.

Her sayıda olduğu gibi kitap tanıtımlarımız devam ediyor. Bu sayımızda; Räcäbov Qährämån’ın “Färğånä Vådisiydägi İstıqlålçilik Häräkäti: Måhiyäti vä Äsåsiy Rivåcläniş Båsqıçlärı” ile Emin Yarımoğlu’nun “Korbaşı Türkistan Millî İstiklal Hareketi Liderlerinden Şir Muhammed Bek, Elvin YILDIRIM’ın “Türk Bozkır Kültürünün Doğuşu Andronovo Kültürü”, Osman KARATAY’ın “Ural-Altay Kuramı” ve Asım KORKMAZ’ın “Kuman – Kıpçaklar: Orta Çağ Doğu Avrupası’nın Güçlü Cengâverleri” adlı kitaplarının tanıtım yazıları bulunmaktadır.

Bu sayımıza öncelikle makalelerini göndererek katkıda bulunan yazarlarımıza, zaman ayırarak bu yazıları değerlendiren saygıdeğer hakemlerimize şükranlarımı arz ediyorum. Aynı şekilde dergimizin yayımında büyük emeği olan öğrencim, arkadaşım ve meslektaşım Doç. Dr. Gökçe Yükselen PELER ile değişik görevleri üstlenerek bizlere yardımcı olan genç arkadaşlarım Saffet Alp YILMAZ, Beytullah KOCABAŞ, Tuğçe Burcu DEMİR ve Utku IŞIK’a gönülden teşekkürlerimi sunmak istiyorum.

Prof. Dr. Selahittin TOLKUN

 

Dergiye erişim için tıklayınız: Uluslararası İdil – Ural ve Türkistan Araştırmaları Dergisi