Dil TOPLUM

Çin, İç Moğolistan’da Moğolca Eğitimi Resmi Olarak Kaldırdı

Moğollar, okullarda etnik dillerinin kullanımına son verme planlarını protesto etmek için Eylül ayında sokaklara çıktı. Fotoğraf: AFP

Çin Devlet Başkanı, hem sözlü hem de yazılı standart Çincenin devlet tarafından verilen ders kitap ve okullarında tereddütsüz bir şekilde benimsenmesi gerektiğini söylüyor.

İç Moğolistan’daki öğrenciler ve veliler, geçtiğimiz yaz Moğolcayı okul derslerinde ana dil olarak değiştirme emrine karşı öfkeli protestolar düzenlediler.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, İç Moğolistan’daki yetkililere bölge hükümetinin Moğolistan’ı ülke olarak korumak için mücadele eden insanların protestolarını bastırmasından aylar sonra, okullarda Mandarin kullanımını yaygınlaştırma ve etnik gerilimleri çözme talimatını verdi.

Xi, İç Moğolistan milletvekillerine sesleniyor. Çin Ulusal Halk Kongresi, Pekin’de etnik birliği sağlamak için “sağlam ve titiz çabalar” göstermeleri gerektiğini ve hem sözlü hem de yazılı olarak standart Çincenin devlet tarafından verilen ders kitap ve okullarda tereddütsüz bir şekilde benimsenmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca, İç Moğolistan’daki bütün gençlerin Komünist Parti politikalarına ve devrimci mirasına kapsamlı bir şekilde kazanmaları gerektiğini söyledi.

Xi, partinin etnik politikasını kapsamlı bir şekilde anlamalarını sağlamak için, özellikle gençler için Çin kültürel kimlik eğitimini derinleştirme çabalarını pekiştirmeleri gerektiğini söyledi.

Xi’nin yorumları, İç Moğolistan yeni okul dönemi başlamadan önce yapılan büyük sokak gösterileri düzenlemesinden aylar sonra geldi.

Protestocular, Moğolca olan edebiyat, dil, ahlak, hukuk ve tarih gibi temel okul derslerinin değiştirilmesine karşı çıktılar.  Etnik azınlıkların çoğunun, Han kültürü altında asimile olmaktan ve etnik dillerinin Mandarin lehine sonuçlanmasından korkuyorlar. Geçtiğimiz Eylül ayında öğrenciler yürüyüşe çıktılar ve ebeveynler çocuklarını okuldan aldılar. Mandarin ders kitaplarının tanıtılmasına karşı çeşitli girişimlerde bulundular.

Daha önce İç Moğolistan’da ebeveynlerin çocuklarını bir Mandarin veya Moğol dil okuluna gönderme seçeneğine sahip olduğu konusunda uzun süredir devam eden bir politika vardı.

Bu arada, İç Moğolistan bölgesel hükümeti başkanı Xiaolin, Cuma günkü toplantıya dikkat çekici bir şekilde katılmadı. En son kamuoyunda görüldüğü Ocak ayında, İç Moğolistan Halk Kongresi’nin yıllık toplantısında hükümetin çalışma raporunu sunarken bayıldığı zamandı.

İç Moğolistan, Çin’in 2010 nüfus sayımına göre yaklaşık 4,2 milyon Moğol’a yani bölge nüfusunun yaklaşık yüzde 17’sine ev sahipliği yapıyor.

Geçmişte Çin yönetimi 56 etnik grubu resmi olarak tanımasına rağmen geçen yılın sonlarından itibaren asimilasyon politikaları hız kazanmıştır.

Tibet ve Uygur azınlık dil okulları, protestocuların ve muhaliflerin kitlesel olarak gözaltına alınması üzerine Pekin’in baskısına paralel olarak 2017’den beri büyük ölçüde ortadan kaldırıldı ve yerini Mandarin Çincesi eğitimi aldı.

Kaynak

Çin, Altay Kültürünü Yok Etmeye Devam Ediyor: İç Moğolistan’da Moğolca Yasaklandı

 

Saffet Alp Yılmaz

Doktora Öğrencisi, Azerbaycan İlimler Akademisi, Baku / Azerbaycan. saffetalp@gmail.com

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...