Bilgisayar Buluşlar Fizik

Büyük Ölçekli Kuantum Bilgisayarlara Dair İlk Gerçekçi Proje yapıldı

kuantum işlemci

Sussex Üniversitesi’nden bir ekip dünyadaki en güçlü bilgisayar olan kuantum bilgisayarın nasıl yapılacağına dair projelerini açıkladı. Bilindiği üzere böylesine bir bilgisayarı yapmak sanayi, ticaret ve bilim dallarında günümüzde kullandığımız bilgisayarların keşfi kadar büyük bir ölçekte devrim yaratacaktır. Çünkü bu bilgisayar bilimde cevabı verilememiş birçok soruya cevap bulacak, normal bilgisayarlarla hesaplanması milyarlarca yıl sürecek soruları çözecek, uzayın en derinlerinde cevapsız soruları bulacak kapasitede olacak. Yapılan bu çalışma kuantum bitlerinin kuantum hesaplama modülleri arasında iletilmesine imkân sağlıyor. Daha önceki çalışmalarda bilim adamları bilgisayar modüllerini bağlamak için fiber optik bağlantı kullanmayı önermişti ama bu çalışmada yüklü atomların modüller arasında taşınması elektrik alanları ile sağlanıyor. Bu da 100.000 kat daha hızlı bir bağlantı hızı demek.

Sussex Üniversitesinden bir ekibin(İngiltere), Google’ın(ABD), Aarhus Üniversitesinin(Danimarka), RIKEN’in(Japonya), ve Siegen Üniversitesinin(Almanya) dâhil olduğu bu grubun yıllardır liderliğini yapan Prof. Winfried Hepsinger “Yıllardır insanlar gerçek bir kuantum bilgisayarı oluşturmak imkânsızdır dedi. Fakat biz bu çalışmamızla bu işin yalnızca yapılabilir olduğunu göstermiyoruz aynı zamanda size ayrıntılar verip nasıl inşa edeceğinizi gösteriyoruz” diyor.

Ekibin çalışmasının bir sonraki aşaması ise projenin üniversitede prototip kuantum bilgisayar olarak hayata geçmesi. Bu çaba aynı zamanda İngiltere’nin endüstriyel sömürüye karşı geliştirdiği kuantum projelerinin bir parçası.

Kaynak: Phys

Kamer Elciyar

Kuleli Askeri Lisesi mezunuyum. Gazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Yaşamayı, bilimi, sanatı ve Dünya'yı açıklamamı sağlayan her şeyi seviyorum.

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...