Fizik

Çin Yapay Güneş Üretti

Çin Fiziksel Bilimler Enstitüsü,  geçici olarak güneşin üç katı sıcaklığa ulaşabilen yapay bir güneş üretti. Yapılan deneyde, 102 saniye boyunca  49.999 milyon derecelik bir ısının varlığını koruması sağlandı. Elde edilen bu ısı dünyanın çekirdek sıcaklığının 8600, güneşin çekirdek sıcaklığının ise üç katı.

Deney,  bir termonükleer reaktörde gerçekleştirildi. Reaktör, güneşin enerji üretme prensiplerini taklit ediyor. Bu deney, Endüstri Devrimi’nden beri bilim insanlarının çözmeye çalıştığı, doğanın sağladığı  enerjiden daha fazlasını yapay olarak elde etmek mümkün müdür sorusuna cevap arıyor.

İki ayrı hidrojen gazını olan döteryum ve tritium, yaklaşık 100 milyon derece ısıya çıkartılıyor ve bu işlem sonrası oluşan plazmadan enerji elde etmeye çalışılıyor. Bu yöntem fosil yakıtlara göre çok daha fazla enerji üretiyor, karbon salınımı yok ve güvenlik riski oluşturmuyor.

Yapılan açıklamalara  göre bu yöntemle bir kilogram yakıttan elde edilecek enerji, 100 milyon kilogram fosil yakıttan elde edilen enerjiye eşdeğer. Günümüz teknolojisiyle bu kadar yüksek ısılara birkaç dakikadan uzun süre dayanabilecek çekirdekler üretilemediği için, bilim insanlarının önündeki sorun, Güneş’in sıcaklığının üç katına, bir güç kaynağı olarak kullanılabilmesine izin verecek kadar dayanabilecek bir çekirdeğin üretimini sağlamak.

bilimdili

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...