Fizik

Tarihteki Büyük Nükleer Silah Denemeleri

nükleer patlama

İnsanlığın nükleer silahlarda olduğu kadar mutlak yıkıcı gücünün örneği başka şeyde görülmemiştir. 1945 yılından bu yana çeşitli bölgelerde nükleer silah denemeleri yapılarak sonraki yıllarda nükleer silahlar daha güçlü hale geldi.

15 Temmuz 1945 ilk nükleer denemelerinden bu yana dünyada 2052’ i aşkın nükleer silah testi yapılmıştır. 1945 yılında test edilen cihaz 20 kilotonluk verime sahipti yani 20,000 ton TNT (Trinitrotoluen) patlama kuvveti vardı. O günden bugüne silahların akıl almaz değişimine şahitlik etmek ve silahların gücü arasındaki farkı gözetebilmek mümkün. 20 yıl içerisinde ABD ve SSCB 10 megatonun üstünde ya da 10 milyon TNT’ yi test etti. Ölçü olarak bu silahlar en az ilk atom bombasının 500 katı kadar güçlü idi.
Tarihteki en büyük nükleer patlamaları gözler önüne sermek için , Alex Wellerstein’ ın nükleer patlamanın korkunç gerçeklerini gösteren Nukemap adındaki nükleer haritasından faydalanılabilir. Bu haritaya göre pembe daire diliminde hemen hemen tüm binalar için yıkılma riski oldukça fazladır ve ölüm oranı yüzde 100’e yaklaşır. Gri daire diliminde sağlam binalar patlamayı atlatacaktır ancak zarar neredeyse evrensel ölçüdedir.Turuncu daire diliminde ise insanların nükleer radyasyona maruz bırakılan ciltleri üçüncü derece yanıklara sebep olacak, yanıcı maddeler alev alarak olası büyük yangınlar ortaya çıkaracaktır.

Alex Wellerstein/Nukemap

Sovyet Nükleer Silah Denemeleri

1- Novaya Zemlya’ daki Sovyet Nükleer Silah Denemeleri

Bu nükleer silah denemeleri Rusya’nın kuzey bölgesinde Arktik okyanusu yakınlarında olan Novaya Zemlya ‘da yapıldı. Bu silah denemeleriyle ilgili herhangi bir fotoğraf ya da kamera görüntü yoktur.

  • 173, 174, ve 147 Sovyet Nükleer Denemeleri

5 Ağustos-27 Eylül 1962 tarihleri arasında SSCB, bir dizi nükleer deneme gerçekleştirdi. 173, 174 ve 147  tarihin beşinci, dördüncü ve üçüncü en büyük nükleer patlamaları olarak öne çıkıyor. Her üçü de, yaklaşık 20 megatonluk, ya da Trinity bombasının yaklaşık 1,000 katı kadar güçlü patlama üretti. Bu güce sahip bir bomba 3 kilometrekare içindeki her şeyi yakıp kül edebilir.

  • 158 ve 168 Sovyet Nükleer Denemeleri

25 ağustos ve 19 Eylül 1962 tarihlerinde bir aydan daha az süren bir zaman aralığıyla SSCB 158 ve 168 numaralı nükleer silah testini yürüttü. Her iki testte de 10 megatonluk atom bombalarının kullanımına yer verilmiştir.

  • 123 Sovyet Nükleer Denemesi

23 Ekim 1961’de yapılan 123 numaralı nükleer teste 12.5 megatonluk bir nükleer bomba kullandı. Bu büyüklükteki bir bomba, her şeyi 2.11 mil kare içinde yakıp kül edecek aynı zamanda 309 mil karelik bir alanda 3. derece yanıklara neden olabilir.

  • 219 Nükleer Sovyet Nükleer Denemesi

24 Aralık 1962’de SSCB’ nin 219 numaralı nükleer denemesinin verimliliği 24.2 megaton idi. Bu güçte bir bomba 3, 58 mil kare içindeki her şeyi yakıp kül edebilir ve 2.250 mil kareye kadar bir alanda üçüncü dereceden yanıklara neden olabilir.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Dosya:Tsar_Bomba_Revised.jpg

2- Çar Bombası (The Tsar Bomba)

30 Ekim 1961’de SSCB, şimdiye kadar test edilen en büyük nükleer silahı deneyi yapıldı ve tarihin en insan yapımı patlaması yaratıldı. Hiroşima’ da kullanılan bombanın 3000 kez daha güçlü olduğu iddia edilen patlamada 560 mil uzaklıktaki camlar kırıldı. Patlamanın ışığı 620 mil uzaktan göründü. Bu patlamada 50 ile 58 megaton arasında bir verim alındı. Bu boyuttaki bir bomba, 6.4 mil kare büyüklüğünde bir ateş topu yaratabilir ve bombanın merkez üssünden 4.080 mil kare uzakta üçüncü derece yanıklara neden olabilir.

ABD Nükleer Silah Denemeleri

www.ctbto.org
  • Ivy Mike

1 Kasım 1952 de ABD “Ivy Mike” adlı dünyanın ilk hidrojen bombasını Marshall adalarında denedi. Bu silah ilk atom bombasının 700 katı kadar güçlüydü ve 10.4 megatonluk bir verime sahipti. Ivy Mike’ ın patlaması o kadar güçlü idi ki Elugelab Adası’nı patladığı yerden püskürttü ve yerine 164 fit derinlikte bir krater bıraktı. Patlama mantar bulutu atmosferde 30 mil kadar yükseldi.

http://www.sciencealert.com/images/Nuclear4.jpg
  • Castle Romeo Testi

Romeo, 1954’te gerçekleştirilen Castle nükleer patlama serisinin ikinci ABD nükleer patlamasıydı. Tüm patlamalar Bikini Atoll mercan adasında gerçekleşti. Castle Romeo, serinin üçüncü en güçlü testiydi ve 11 megatonluk bir verimi vardı. ABD’nin ivedilikle nükleer silahları deneyebileceği adalardan uzaklaşıyor olmasından Romeo, su yüzeyindeki sıra kayalar üzerinde değil, açık su üzerinde mavna üzerinde test edilen ilk cihazdı. Patlama, her şeyi 1.91 mil kare içinde yakıp kül etti.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b1/Operation_Castle_-_Yankee.jpg
  • Castle Yankee Nükleer Deneyi

Castle nükleer deneyler serisinin ikinci büyük silahı olan Castle Yankee 4 Mayıs 1954’ te yapıldı. Bomba 13.5 megaton ağırlığında idi. Patlama dört gün sonra, yaklaşık 7.100 mil uzaklıktaki Mexico City’e ulaştı.

http://www.sciencealert.com/images/Nuclear7.jpg
  • Castle Bravo Nükleer Deneyi

1954’ te patlatılan Castle Bravo, Castle nükleer deneyler serisinin ve dünyanın en büyük ABD nükleer patlaması olmuştur. Bravo deneyiyle 6 megatonluk bir patlama olacağı öngörülüyordu. Ancak bunun yerine, 15 megatonluk bir fisyon patlaması ortaya çıktı. Mantar bulutu 114.000 feet havaya çıktı. Testin sonuçlarını ABD ordusunun yanlış hesaplanmasından  Marshall Adaları’nda yaklaşık 665 kişi patlamaya maruz kaldı ve alanından 80 mil uzakta bir Japon balıkçısı radyasyon zehirlenmesine uğradı.

KAYNAK : http://www.sciencealert.com/these-are-the-12-largest-nuclear-detonations-in-history

Pelin Danışmant

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...