Buluşlar Endüstri Fizik

Güneş Enerjisinden Elektrik Üretmek Ucuzlayacak

Bloomberg New Energy Finance (BNEF) tarafından açıklanan verilere göre güneş panelleri ile elektrik enerjisi üretmek artık rüzgar enerjisi ile elektrik enerjisi üretmekten daha ucuza mal oluyor.

Uzmanlara göre önümüzdeki 1o yıl içerisinde kömür ve doğal gazdan elde edilecek elektrik enerjisi en üst seviyeye ulaşabilir çünkü o zamana kadar güneş enerjisi yatırımları artık onları devreden çıkarmaya başlayabilecek.

BNEF‘den Ethan Zindler Bloomberg’e verdiği demeçte şöyle diyor: “Güneş enerjisi yatırımları sıfırdan -gerçekten sıfırdan- 5 yıl içerisinde çok büyük ilerleme kaydetti. Bu ilerlemenin büyük bir kısmı güneş enerjisine inanılmaz yatırımlar yapan Çin’den ve onun diğer gelişmekte olan ülkelere yaptığı yatırımlardan kaynaklanıyor.”

Gelişmekte olan ülkelerin yaptığı yatırımlar da azımsanamayacak kadar fazla. 2015 yılında gelişmekte olan ülkeler 154.1 milyar dolar yatırım yaparken bu alanda gelişmiş ülkeler 153.7 milyar dolar yatırım yapmışlar. Yenilenebilir enerjide gelişmekte olan ülkelerin öncü olmaya devam etmesi bekleniyor.

Kaynak : Enerji Enstitüsü

Haber Gözcüsü

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...