Fizik

Yeni Madde Işık, Isı ve Hareketi Aynı Anda Elektriğe Dönüştürebilir

Oulu Üniversitesi’nden bilim adamları, farklı enerji türlerini elektrik haline getirebilecek yeni bir madde keşfettiler. Madde perovskit kristal olarak biliniyor. Bu kristal çeşitli güç elektriğe dönüştürebilir.

KBNNO (kimyasal formüle dayanılarak) olarak bilinen yeni madde, ısıyı, görünür ışığı ve basıncındaki değişiklikleri elektriğe dönüştürebilir. Diğer perovskit kristallerinde olduğu gibi, KBNNO da ferroelektriktir. Madde, elektrik dipolleri, küçük pusula benzeri iğneler halinde düzenlenir ve fiziksel değişim meydana geldiğinde dipoller hizalanır ve bir akım oluşturur.

Uygulamalı Fizik Mektuplarında yayınlanan çalışma KBNNO’nun elektriği görünür ışıktan dönüştürdüğünü gösteren önceki çalışmalar üzerine genişledi. Bu çalışmalar sıfırın altında birkaç yüz derece sıcaklıkta test edildi.

Yeni araştırma oda sıcaklığında gerçekleştirildi. Ekip, basıncın basınca göre nasıl tepki verdiğine ve sıcaklığın ne zaman değiştiğine bakarken, KBNNO’nun ışığı elektrik haline getirme yeteneğini inceledi. Tüm bu özelliklerin bir anda değerlendirildiği ilk şey oldu.

Bu veriler, malzeme değişiklikleri elektriği üretmek için kullanabilirken, daha özelleşmiş belirli kristaller kadar iyi olmadığını gösteriyor. Bununla birlikte araştırmacılar aslında onu geliştirebilecekleri konusunda oldukça iyimser.

Baş yazarı Yang açıklamasına göre, “Tüm bu özellikler en çok noktaya ayarlanabilir olması mümkündür.”

Bunun gibi bir madde sanayide çeşitli uygulamaları vardır; bunlara, çevresel kaynaklardan cihazları aramak zorunda kalmadan şarj etme kabiliyeti de dahildir.

Bai, “Bu enerjiyi tüketen algılayıcıların ve aygıtların enerji açısından sürdürülebilir olabileceği şeylerin ve akıllı şehirlerin Internet’in gelişimini zorlayacak.”

Araştırmacılar önümüzdeki yıl bir prototip geliştirmeyi planlıyorlar ve doğru kristali bulabilirlerse, bu teknolojinin ticarileştirilmesi çok da zor olmayacak.

Kaynak
http://www.iflscience.com/technology/new-material-can-turn-light-heat-and-movement-into-electricity-all-at-once/

http://aip.scitation.org/doi/10.1063/1.4974735

https://www.sciencedaily.com/releases/2017/02/170207142711.html

 

I.74827372

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...