Buluşlar Endüstri

Arkakanat İnsanları Uçuracak

İnsanoğlunun uçarak gezme düşü hayatımıza giriyor.
san andreas
san andreas

Oyunseverler bilir, GTA San Andreas adlı oyunda sırta bağlanarak insanların uçmasını sağlayan bir Arkakanat vardı. “Rocketman” şifresi yazılarak oyuncunun karakteri uçan bir adama dönüşürdü. Oyunu oynayanların “keşke gerçek olsa” diye iç geçirdiği bu hayal 2017 yılında gerçeğe dönüşecek.

Cetpek Eviyeyşın (Jetpack Aviation) adlı Avustralya’lı bir firma uzun yıllardır Arkakanat üzerinde çalışıyordu. ArGe, deney ve tanıtımını tamamlayan ürünün yaratıcıları satışa hazırlanıyor. 2017’de teknoloji harikası bu ürün 250.000 dolarlık değeriyle kullanıcının deneyimine sunulacak.  

Ürünün gelişiminde 1970’lerin başından beri uğraş veren mühendisler bugüne kadar yüzlerce tasarım yapmışlar ancak istenen verimlilikte çalışan bir ürün ortaya koyamamışlardı. Darbe jetleri, basınçlı su jetleri ve kanallı fanlar üzerinde yapılan çalışmalar ya başarısız olmuştu ya da çok düşük verimlilikle çalışmıştı. Arkakanat’ın yaratıcıları son dönemde mikro türbinler üzerinde çalışarak sağlıklı sonuçlar elde etmeye başladılar ve düşledikleri ürünü kullanılabilir duruma getirdiler. 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Arkakanatlar yaklaşık 30 metre yüksekliğe çıkıp 10 dakika havada kalabilmenizi sağlıyor. Mühendisler daha kaliteli motorlar ve daha verimli piller ile kullanıcı deneyimini yükseltmek için çalışmaya başladılar bile. Ayrıca otomatik denge üzerinde çalışan mühendisler gelecekte Arkakanatların akıllı devrelerle tümleşik çalışacağını düşünüyorlar. 

İşte Londra’da gerçekleştirilen Arkakanat deneyi;

Monako deneyi;

Adem Işıkdere

Gazi Üniversitesi, Teknik Eğitim Fakültesi, Elektrik Öğretmenliği Mezunu
Bilim Tutkunu, Araştırmacı. Bilimdili'nde Yazar, Yayımcı ve Tasarımcı.

iletişim: isikdere@bilimdili.com

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...