Bilgisayar Buluşlar Canlı Bilimi Yapay Zeka

Neuralink Tanıtımı Canlı Yayın

Neuralink 2016 yılında Elon Musk tarafından kurulan ve 2017’de halka açıklanarak beyin-bilgisayar arayüzü üzerinde çalışan bir firmadır. 29 Ağustos 2020 TSİ 01:00’de, fiziksel engeli bulunan kişilerin elektronik protez kol, bacak gibi uzuvları hareket ettirmelerini kolaylaştıracağını öne sürdükleri yeni buluşlarını tanıtacaklar.

Neuralink projesi ile gelecekte yapay zeka ile insan iletişiminin ve bilmediğimiz dillerde yapılabilecek iletişimin önünün açılacağı düşünülmektedir.

Neuralink’in cihazı, çok ince elektrot çivili tellerden oluşan bir ağ üzerinde beyne “dikiş makinesi benzeri” bir robot tarafından dikilmesi amaçlanan küçük bir bilgisayar çipidir. Beyindeki sinyalleri toplaması ve ardından bunları motor kontrollerine çevirmesi gerekiyor. Alandaki pek çok kişi, bu sinirsel arayüzleri protez uzuv gibi şeyleri kontrol etmek veya belki de aletlerimizle etkileşime girmek için kullanmayı hayal ediyor. Tipik Musk tarzında olduğu için Musk’ın bazı daha cesur fikirleri var. Neuralink’in projesini genel olarak, “yapay zeka ile ortak yaşam elde etmeye” yardımcı olarak tanımladı.

Son yıllarda, teknoloji uzmanları da sinirsel arayüzlere ilgi duyuyorlar. Bu cihazlar insanların protez bir kolu kontrol etmelerine yardımcı olabilirse eğer fikir devam eder, o zaman insanların klavye kullanmadan “yazı tipi düşünmelerine” veya bir komut vermeden akıllı ev cihazlarını kontrol etmelerine de izin verebilir. Bir beyin-bilgisayar arayüzü kuramsal olarak, insanların dijital dünya ile etkileşime girmesi için tamamen yeni bir yol açabilir.

Adem Işıkdere

Gazi Üniversitesi, Teknik Eğitim Fakültesi, Elektrik Öğretmenliği Mezunu
Bilim Tutkunu, Araştırmacı. Bilimdili'nde Yazar, Yayımcı ve Tasarımcı.

iletişim: isikdere@bilimdili.com

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...