Bilgisayar

Yerli Oyun Stüdyosu Simula Yazılım’dan “Truck & Logistics Simulator” Steamde Yayınlandı

Hacettepe Teknokent firmalarından Simula Yazılım  geliştirdiği ve merakla beklenen Truck and Logistics Simulator adlı oyun Steam platformunda yayınlanarak oyun seferlerle buluştu.

Hacettepe Teknokent‘te yerli imkanlar ile geliştirilen oyun,  hem tek oyunculu hem de çok oyunculu olarak lojistiği başından sonuna kadar oyuncuya bırakan bir araç simülasyon oyunudur. Truck & Logistics Simulator ilk olarak Nintendo Switch, Android, iOS için yayınlanacaktır. Bilgisayar/ PS4 ve XBOX versiyonları için daha fazla geliştirme yapılması beklenen oyunun, Bilgisayar versiyonuna ulaşmak için aşağıdaki linke tıklamanız yeterlidir.

Steam Linki : Truck and Logistics Simulator

 

Oyun Web Sayfası : Simula Games

 

Kaynak : Hacettepe Teknokent

 

TRUCK & LOGİSTİCS SİMULATOR

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 Truck & Logistics Simulator hem tek oyunculu hem de çok oyunculu olarak lojistiği başından sonuna kadar oyuncuya bırakan bir araç simülasyon oyunudur. Oyun yapım aşamasındadır ve Hacettepe Teknokent’de geliştirilmektedir.

Tır, van ve kamyonet gibi araçlarla alınacak görevlerde, araçlara kargoyu yükleyip boşaltma işlemini forklift, vinç ve kepçe gibi yükleme araçlarını kullanarak kendiniz gerçekleştirin. Araç taşıyan Tır/Kamyon görevlerinde araçları dorselerin üzerine sürerek kendiniz yerleştirin.

Aracınıza römork bağlayarak nakliyat hacmini artırabilirsiniz. Benzin istasyonlarından benzin alın, araçlarınız hasarlandığında tamir yerlerinde tamir ettirin. Minimum süreyle tamamlanması gereken acil nakliyat görevleri ve titizlikle taşınması gereken kırılgan kargo görevlerini tamamlayın. Multiplayer modunda arkadaşlarınızla birlikte görev yapın. Zorlu Off-Road görevlerinde araçlarınızı daha dikkatli kullanmalısınız.

 

Özellikler:
 • Türkçe dil desteği.
 • Aracınızı lojistik alanındaki yükleme araçlarını kullanarak kendiniz yükleyin (forklift, kepçe vb.)
 • Araba, Forklift, kepçe, ATV gibi araçları dorseye kendiniz yükleyin ve çekici aracı kullanarak hedefe ulaştırın
 • Gündüz/Gece döngüsü. Kar, yağmur, sis gibi hava şartlarında araçlarınızı daha dikkatli kullanmalısınız
 • Araç içindeki veya haritadaki GPS’i takip ederek hedef noktaya kargoyu ulaştırın
 • Araçlarda gerçeğe yakın yakıt tüketimi hesaplaması; Aracınızla benzin istasyonuna giderek yakıt alın
 • Minivandan Tır’lara kadar araçlar satın alarak lojistik filonuzu genişletin
 • Kendi lojistik şirketinizi kurun. Sürücü işe alın ve araçları onlara devredin (PC)
 • Gerçekçi yapay zekaya ve fiziğe sahip trafik
 • Tüm araçlarda ibreleri ve GPS’i çalışan gerçekçi araç içleri(PC’de araç içi interaktif butonlar)
 • Zorlu ve tehlikeli Off-Road yollar ve görevler
 • Multiplayer (çoklu oyuncu) desteği. Aynı haritaya girerek konvoylar oluşturup, beraber görev yapın
 • 24 kilometrekarelik her yere erişilebilen dopdolu haritada 12km‘ye varan görevler

Görevler açık dünya şeklinde alınabilir. Aracınızla, haritada gösterilen lojistik alanlarına ulaşarak görev seçin ve göreve başlayın. Yükleme alanındaki çeşitli vasıtalar yardımıyla (forklift, kepçe, vinç vb.) yükü aracınıza yükleyin. GPS’i takip ederek hedef noktaya ulaştırın. Görevlerde trafiğe dikkat ederek, trafik kurallarına uyarak ve kargoyu hasarlamadan ulaştırmanız halinde oyunda daha hızlı ilerleyebilirsiniz. Bazı görevlerde yükü ulaştırdığınızda boşaltmanız da gerekecek.

Oyunda gündüz gece döngüsü, kar ve yağmur bulunacak. Kar ve yağmur araçların yol tutuşunu etkileyecek. Dilerseniz tüm haritada serbestçe sürüş yapabilirsiniz.

Bilgisayar versiyonunda kapsamlı bir ekonomi sistemi bulunacak. Lojistik şirketi kurup yönetebilirsiniz. Şirket için araçlar satın alıp sürücüler işe alabilirsiniz.

Aşağıdaki kategorilerdeki araçları alıp, geliştirebilirsiniz;
– Tır
– Van (minivan, multivan, panel van)
– Kamyonet
– Pickup Kamyonet
– Otomobil

Truck & Logistics Simulator’da bulunacak nakliye görevleri;

– Van / Kamyonet görevleri: Aracın taşıyabildiği yük miktarını artırmak için araca yük römorku takabilirsiniz. Forklifti kullanarak kargoyu araca yükleyin, aracı sürerek yükü hedefe ulaştırın. Kamyonet görevlerinde yükü düşürmemek için dikkatli kullanın.
– Vinç-Tır görevleri: Vinç veya teleskopik yükleyici ile konteyneri dorseye yükleyin. Tırı kullanarak dorseyi bağlayıp hedefe ulaştırın.

Limanda biten konteyner tırı görevlerinde, liman vinci ile konteyneri dorseden alıp kargo gemisine yükleyin.

– Araba/Forklift/Kepçe taşıyan Tır görevleri: Araç fabrikasından yeni üretilmiş otomobilleri, veya forklift, kepçe gibi araçları sürerek tır dorsesine yükleyin, tırı kullanarak hedefe ulaştırın.

– Forklift-Tır görevleri: Tırların kapalı dorsesini, forkliftle içine kargoyu yerleştirerek yükleyin, tırı kullanarak hedefe ulaştırın.

– Kepçe-Damperli Tır görevleri: Kepçe ile damperli dorseye yükü(taş, mermer) yükleyin. Tırı kullanarak hedefe ulaşınca dorsenin damperini kaldırarak yükü boşaltın.

– Araba veya küçük vanlar ile alınabilecek karavan taşıma ve küçük römork taşıma görevleri de bulunacak. Arabalı görevlerde minimum süreyle tamamlanması gereken acil nakliyat görevleri bulunacak.

– Görev tamamladıkça oyun içi para ve sürücü tecrübesi kazanın. Trafik kurallarına uyulmazsa veya araca/yüke hasar verilirse görevden kazanılacak gelir (tecrübe ve para) azalacak.

Oyunun isminde 2 kez değişikliğe gidildi. Oyunun önceki isimleri Delivery Simulator ve Transport Company Simulator.


PLATFORMLAR / ÇIKIŞ TARİHLERİ / SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

Truck & Logistics Simulator ilk olarak Nintendo Switch, Android, iOS için yayınlanacak. Bilgisayar/ PS4 ve XBOX versiyonları için daha fazla geliştirme yapılacak. Bilgisayar versiyonu Steam’de de bulunacak.

Bilgisayar, Nintendo Switch™, Xbox ve PS4 versiyonları yayımcımız Aerosoft tarafından yayınlanır.

Bilgisayar(PC/Mac/Linux – Steam)
Nintendo Switch 

Android: (Duyurulacak, Eylül Sonu / Ekim 2020)
iOS: (Duyurulacak, Ekim sonu)

Sistem Gereksinimleri
Android: 4.4 üstü, 1GB Ram üstü. OpenGL ES 3.0 üstü desteklemelidir. ES 3.1 üstü tavsiye edilir.
iOS: iPhone 5s, iPad Mini 2 veya daha yenisi.

Kadir Celep

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...