Buluşlar

TÜBİTAK’ın Reddettiği Ancak Batı’da Dereceler Alan 5 Türk Öğrenci ve Projeleri

İlayda Şamilgil,  “Sıvılardaki Su Oranını Mıknatısla Ölçebilen Ucuz, Hızlı ve Taşınabilir Bir Sistem” 

İlayda’yı hatırlıyor musunuz arkadaşlar? Hatırlamayanlar için şöyle anlatayım. İlayda, sıvılarda bulunan su oranını mıknatısla ölçebilen bir sistem geliştirmişti. Bu projeyle TÜBİTAK’ın yarışmasına katılan İlayda, finale bile kalamamıştı. Fakat aynı projeyle Polonya’da “Nobel Fizik Ödülü’ne İlk Adım” yarışmasında İlayda bu projesiyle birinci seçildi. Bununla da kalmadı tüm dünyanın ilgisini üzerine çeken İlayda, NASA’da teknoloji şefi olarak çalışan Prof. Mason Peck tarafından NASA’ya davet edildi ve üniversite 2. sınıfta NASA’nın Mars projesinde görev almaya başlayacak. Ülkemizin adını güzel yerlere taşıdığı için kendisini bir kez daha tebrik ediyoruz.

TÜBİTAK tarafından projesi reddedilen sıradaki bilim insanımız:

Tuna Ilgın Kozak – Madencilerin Hayatını Kurtarabilecek Proje

Tuna’da tıpkı diğer bilim sever arkadaşları gibi hüsran sonuçla karşılaşan bir başka dostumuz. Hatta onun ki biraz daha vahim. Tuna, maden ocaklarında çalışan işçilerin bir kaza durumunda anlık olarak yerlerinin tespit edilebileceği, konumlarının kayıt altına alınabileceği ve müdahalenin daha hızlı gerçekleşebileceği bir proje sundu. TÜBİTAK, bu projeyi kabul bile etmedi. Bunun üzerine Tuna, İzmir’de düzenlenen 5. DOESEF ve İstanbul’da düzenlenen 25. DEF projelerine başvurdu. Bunun üzerine DOESEF’in Londra’daki International Youth Science Forum etkinliğinde ülkemizi temsil etti ve hem fizik dalında birinciliği kaptı hem de inovasyon özel ödülünü kaptı. Tuna’yı da tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Şimdi gelelim Antalya’da yaşayan ve projeleri TÜBİTAK tarafından kabul edilmeyen Mehmet Can Dursun ve İrfan Efe Boztepe ikilisine…

Mehmet Can Dursun ve İrfan Efe Boztepe – Yaraları Hızlı Tedavi Eden Yara Bandı

Mehmet ve İrfan’nın geliştirdiği proje özellikle şeker hastalarında görülen açık yaraların geç iyileşmesi sorununa parmak basıyordu. İkilimiz, bu sorun üzerine atık yengeç ve karides kabuklarından oluşan bir yara bandı geliştirdi. Fikir akıllarına Irak’ta savaşan ABD askerlerinin yaralarına kitosan tozu serpmeleriyle hayat buldu. Bu madde de yengeç ve karides kabuklarında mevcut. Nanolifleri yaranın üzerine koyduğunuzda kendi kendine yok olduğunu gözlemlediler. Bu projeleriyle TÜBİTAK’a başvuran dostlarımızın da yaşadığı sonuç aynı. Kabul edilmedi. Bunun üstüne Mehmet ve İrfan ABD’deki Genius olimpiyatlarına başvurdular. Dostlarımızın sunduğu bu proje ABD’de birincilik ödülüne layık görüldü. İşler bununla bitmedi Oswege Üniveritesi dostlarımız için 10 bin dolar burs vererek eğitimlerine kendi üniversitelerinde sürdürmeleri için davette de bulundu.

Barış Paksoy – Almanlar Burslu Öğretmen Yaptı! 

Sıradaki bilim kahramanımız ise Barış Paksoy. Kendisi TÜBİTAK’ın düzenlediği liseler arası yarışmaya “Ramanujan Asallarının Genleştirilmesi” adlı projesiyle başvuruyor. Cevap olarak da şu geliyor arkadaşlar: “Seviyenin çok üstünde bir proje bu. Bunu kesin sen yapmadın!”. Süreç bu aşamada uzuyor, aile itiraz ediyor farklı kanallardan da itirazlar geliyor fakat sonuç değişmiyor. Barış açısından da sonuç şu oluyor: İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdikten sonra Almanya’ya bursla Berlin Humbold Üniversitesi’ne kabul ediliyor ve Almanya’da lise öğrencilerine de olmak üzere ücretsiz matematik dersleri vermeye başlıyor. Yani anlayacağınız Barış’ı da kaçırıyoruz.

Kaan Alper – Taşınabilir GPS’li Uydu

Kaan’ın hikayesi de diğer arkadaşlarından çok farklı değil. İçerisine GPS Modülü, GSM Modülü, yükseklik sensörü, ısı sıcaklık sensörü vb özelliklerin yer aldığı bir uydu. Bu uydunun GSM modülü sayesinde 1 km’lik bir alanda kendi GSM operatörünüzü kurabiliyorsunuz. Ayrıca üzerinde takılı olan kamerasından mobil cihazlarla görüntü alınabilir. Bunlarla birlikte sıcaklık, yükseklik gibi sensörleriyle de bilgisayardan bu bilgilerin hepsi takip edilebilir. Micro SD kartı sayesinde uçuş sırasındaki tüm verileri de kendi üzerine yazan cihaz tabiki de TÜBİTAK tarafından red oyu alıyor. Bu robot DOESEF yarışmasının 5.sinde Türkiye 1.’si seçiliyor. Bununla da yetinmiyor Los Angeles’ta düzenlenecek olan INTEL ISEF 2017’de de ülkemizi temsil etmeye hak kazanıyor. Yani TÜBİTAK reddediyor ama bu proje ülkemizi oldukça önemli bir fuarda temsil ediyor.