Buluşlar

Uçan Taksi Yolda

Ulaşım şirketi Uber, Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ile bir anlaşma imzaladığını duyurdu. Anlaşmaya göre önümüzdeki on yılın sonuna kadar NASA ve Uber işbirliği uçan taksilerin önünü açacak. Uber ve NASA’nın hedefi dikey kalkış ve iniş yapan, alçaktan uçan araçlar üretmek.

Şirket yaptığı açıklamada, bazı engeller olsa da, uçan araçların 2023’ün sonunda piyasaya sunmayı umduklarını söyledi.

Uber’ın Ürün Yöneticisi Jeff Holden, uçan araçlar sayesinde yolculuk sürelerinin kısalmasını, büyük kentlerde araç kirliliğinin azalmasını ve kişi kendi aracını kullanıyorsa hizmetin daha ucuza gelmesini umduklarını belirtti. Ancak ilk başta fiyatların yüksek olması bekleniyor.

Uber’ın tahminlerine göre San Francisco ve San Jose arasında iş çıkış saatinde yapılan bir sefer yaklaşık 2 saat sürecek ve 111 dolar tutacak. Aynı yol uçan araçlarla sadece 15 dakika sürecek.

Başta müşteriye 129 dolara mal olan bir yolculuk, Uber’a göre yakın dönemde 43 dolara ve uzun dönemde ise 20 dolara kadar düşecek. Uber, NASA ile yeni teknoloji gerektiren lojistik konularda işbirliği yapıyor.

Bu zorluklar arasında yeni araçlar için yetkililerden sertifika almak ve kentlerde hava çarpışmalarını önleyecek bir sistem kurmak da var. Holden’a göre NASA ile imzalanan uzay anlaşması büyük ölçüde hava trafiğini düzenlemekle ilgili.

www.amerikaninsesi.com