Buluşlar

Yeni Yıldız Şekilli Yapılarla Daha İyi Diş Dolguları Ve Devre Kartları

Sağlam diş dolguları ve sorunsuz devre kartları için yeni bir buluş.

Kaliteli diş dolguları bile zamanla kötüleşiyor. Dolgu mazemeleri yıllar boyunca asit ve sıcaklık oranındaki dalgalanma sebebiyle bozuluyor. Ancak araştırmacılar ürettikleri yıldız şekilli yapılar sayesinde ısı seviyesini dolguya yardımcı olacak seviyeye indirebiliyorlar. Ayrıca bu yıldız şekilli yapılar kullanılarak maddelerin sıcak ve soğuğa maruz kaldıklarında şekillerini koruyabilmeleri sağlanıyor.

Bu yapılar olumsuz ısı genişlemesi (negative thermal expansion) adı verilen bir ilkeye dayanıyor. Bu ilkeye göre bir cisim ısıtıldığında genişlemek yerine küçülüyor. Biliminsanları yıllar boyunca bu ilkeye uygun cisimler üretmek için uğraştılar. Bir grup mühendis 3B (3 boyut) yazıcılar kullanarak diğer maddelere göre daha eşit bir dağılımla ısınan yıldız şekilli milimetrik bir madde üretmeyi başardılar. Uçları oluşturan birbirine bağlı kirişler iki farklı malzeme kullanılarak üretiliyor, sert bakır içeren kısım yapının dış çerçevesini, elastik polimer içeren kısım ise yapının içini oluşturuyor. Bu düzenleme yapının ısıtıldığı zaman içe doğru küçülmesini sağlıyor. Ayrıca Fizikıl Reviuv Lettırs ( Physical Review Letters) dergisinin bildirdiğine göre, bu yapı ile mikroskobik düzeyde olumsuz ısı genişlemesi ilkesi ilk defa 3 boyutlu olarak uygulanmış oldu daha öncesinde olumsuz ısı genişlemesi ilkesi sadece 2 boyutlu mikroskobik yapılarda uygulanabilmişti.

Araştırmacılar yapının dış çerçevesindeki bakır miktarında yapılacak oynama ile maddenin ısıya maruz kaldığı zaman küçülme oranının da arttırılabileceğini düşünüyorlar. Isıya maruz kaldığında genişleyen maddeler ile dikkatli bir şekilde birleştirildiğinde, bu içeri doğru büzüşen yapı maddelerin şekil ve yapılarını korumakta kullanılabilecek. Bu daha uzun süre dayanan devre kartları, uydu kameraları ve pırlanta gibi dişleriniz için dolgu malzemeleri demek.

Çeviri: Burak Cem Vural

Kaynak
http://www.sciencemag.org/news/2016/10/new-star-shaped-structures-could-mean-longer-lasting-dental-fillings-and-circuit-boards

Burak Cem Vural

Ankara Üniversitesi Radyo Tv Sinema mezunu. Bilimdili.com Editör, Yazar ve Çevirmeni.

iletişim: burakcem@bilimdili.com

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...