Endüstri

Tarihin En Büyük Şirketlerinin Ürettikleri İlk Ürünler

Coca Cola, Apple gibi dev şirketlerin ürettikleri ilk ürünler ve kısa başarı öykülerine birlikte göz atalım.

Günümüzün dev markaları, bir zamanlar küçük birer girişimden ibaretti. Hayatımız boyunca küçük işletmelerin nasıl büyük holdinglere, masum girişimcilerin nasıl birer milyonere dönüştüğüne dair onlarca hikaye duymuşuzdur. Bugünse sizlerle günümüz dev şirketlerinin iş hayatına atılırken ortaya çıkardığı ilk ürünleri inceleyeceğiz. Baştan aşağıya başarı öyküsü olan bu atılımlar, bizlere girişimcilik ve risk alma cesareti anlamında mükemmel örnekler sunuyor.

Coca Cola – (1886)

İlk üretimi aslında karbonatlı su ile karıştırılan bir şurup olan Coca Cola, müthiş pazarlama stratejileri ile günümüzün en global markalarından biri haline geldi.

Ford – (1896)

Henry Ford’un kendi emeğiyle ürettiği Quadricycle (motosiklet motoruyla çalışan dört tekerlekli küçük taşıt) el yapımı olarak bir adet üretilmiş ve 200 dolara sahibini bulmuştu. Daha sonra kendi yaptığı araç ile duygusal bağ kuran Ford, aracını 60 dolar karşılığı geri almıştı.

Apple – (1976)

Daha 70’li yıllardan farklı ve yenilikçi vizyonunun sinyallerini veren Apple; el yapımı ahşap masaüstü bilgisayarı ile başlayan hikayesine, çağımızın en fütüristik şirketlerinden biri olarak devam ediyor.

Harley Davidson – (1903)

Günümüzün kendine ait imajı ile ikon haline dönüşmüş olan motorsiklet üreticisi Harley Davidson, ilk olarak kalın tekerli bir bisiklet üretmişti. Şimdilerde ise Harley Davidson, dünyanın en “karakter” sahibi markalarından biri olarak, milyonların hayali süsleyen motorsikletler üretiyor.

Lamborghini – (1948)

Spor otomobil dediğimizde dünyanın belki de en başarılı ülkesi olan İtalya’nın topraklarında yaşayan Ferruccio Lamborghini, yaşadığı köyün sakinlerine yardımcı olmak için ürettiği traktör ile bugünlere kadar gelerek bir dünya devi marka yaratmayı başardı.

Toyota – (1946)

II. Dünya Savaşı’ndan sonra tekstil anlamında boşluk gören Toyota, ilk olarak bir dikiş makinesi üretti ve günümüzün en başarılı otomobil markalarından biri olmayı başardı.

Kaynak: webtekno.com