Dil

9. Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu yarın başlıyor

“Türkçe ağzımda annemin sütüdür.
Türkçe; ağzımızda, anamızın dili gibi helâl ve güzel olmalıdır.”

 İnönü Üniversitesi Türkçe Eğitimi Bölümü ve İnönü TÖMER tarafından düzenlenen IX. Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu yarın başlıyor.

Ülkemizin köklü üniversiteleri arasında yer alan İnönü Üniversitesi, yarım asra yaklaşan geçmişiyle günümüze ışık tutmaya ve eğitim-öğretim hayatına hizmet etmeye devam etmektedir. Yüzlerce sanatçı, siyasetçi, bilim insanı yetiştirmek suretiyle ülkemizin ilerleme yolundaki entelektüel birikimine katkısı büyük olan Malatya’da ve Türkiye’nin saygın üniversiteleri arasında yer alan İnönü Üniversitesinde Dünya Dili Türkçe Sempozyumu’nu düzenleyecek olmanın mutluluğu içerisindeyiz.

Gelişen ve değişen dünya, dilin önemini her alanda ve her geçen gün daha fazla ortaya koymakta; bir milletin varlığının, ancak ve ancak kendi lisanı ile devam edebileceğini göstermektedir. Wittgenstein’ın “Dilimin sınırları, dünyamın sınırlarıdır.” cümlesinde dediği gibi bizler de dilimizin sınırlarının, öz benliğimizin sınırları olduğunu unutmamalıyız. 

IX. Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu ile Türkçenin eğitim-öğretimine, gelişimine katkı sağlayan bilim insanlarının bir araya gelerek akademik çalışmaların paylaşılacağı bir ortam amaçlanmaktadır.
Siz saygıdeğer bilim insanlarını şehrimiz, üniversitemiz ve sempozyumumuzda ağırlamak, bizleri onurlandıracaktır.