Psikoloji

Carl Jung’a (Karl Yan) Göre Mutlu Bir Hayatın 5 Unsuru

İsviçreli ünlü psikiyatrist Carl Gustav Jung (D.1875-Ö.1961) birçok ilginç psikoloji teorisi ortaya attı. Ayrıca mutlu bir hayatın beş unsuruna dikkat çekmektedir. Carl Jung’un fikirleri tüm dünyada yaygın bir şekilde kabul ve saygı görmektedir. Mutlu bir hayatın beş unsuru kavramı da bunlardan biridir. Analitik psikoloji okulunun kurulmasını sağlamıştır. Tüm dünyada kabul gören, dışa dönük ve içe dönük kişilik tipleri ile kolektif bilinçaltını öne sürmüştür. Hayat ve mutluluk konusundaki çalışmaları özellikle yeni nesiller tarafından kabul görmüştür. Peki, mutlu bir hayat nedir?

Maddi şeyler, servet, lüks evler midir? Jung, böyle düşünmez. İnsanlara mutluluk getirecek şeyler bunlar değildir. Carl Jung mutluluğun beş unsuru olduğuna inanıyor:

1-) Zihinsel sağlık

Jung’a göre zihinsel sağlık mutluluğun en önemli faktörüdür. Zihinsel olarak sağlıklı olmak ise fiziksel olarak sağlıklı olmaktan geçer. Bu yüzden zihnimizi özgürleştirmek ve gerekli endorfinleri salgılamak için egzersiz yapmak çok önemlidir.

2-) İyi ilişkiler

“Karşılaşacak iki kişilik, iki kimyasal maddenin karıştırılması gibidir: eğer herhangi bir kombinasyon varsa, ikisi de dönüştürülür” Carl Jung

İnsanlar birbirlerini çekerler ve kendi başlarına değil, diğer insanlarla vakit geçirmek isterler. Ancak kötü ilişkilere sahip olmak en az yalnız olmak kadar kötüdür. Jung, genel kanının aksine iş arkadaşları, aile, komşular ve arkadaşlar ile olan ilişkilerin insanı mutlu edeceğini düşünmemektedir. Ona göre, bizi mutlu eden insanlarla vakit geçirmek mutlu bir yaşama olanak sağlar.

3-) Çevrenizdeki güzellikleri takdir edin

“Ufkunuz ancak kendi kalbinize baktığınızda açılacaktır. Kim dışarıya bakarsa hayal görür, kim kendi kalbine bakarsa uyanır.” Carl Jung

Dünyanın güzelliğini takdir edebilmek her zaman kolay değildir. Ortağım öldükten sonra hiçbir şey bana zevk vermemeye başlamıştı. Sonra sıcak bir sabah uyandığımda yüzüme çarpan serin bir esintiyi fark ettim ve bunun güzel bir şey olduğunu hatırlamıştım. Bu bana zifiri karanlıkların içinde bile bir ışığın olabileceğini düşündürdü. Yaşam mücadelesi verirken bunu yapmak daha zor görünüyor. Ancak yaşamı hissetmek ve sadece nefes alıyor olmak için bile müteşekkir olmak çok önemli.

4-) İyi yaşam ve çalışma standartları

“Anladığımız kadarıyla insan varlığının tek amacı varoluşun karanlığında bir ışık yakmaktır.” Carl Jung

Günümüzün çoğunu işyerinde geçiririz. Eğer bundan hoşlanmıyorsak mutluluğumuz üzerinde kesinlikle olumsuz bir etki yaratacaktır. Üretken hissetmek mutlu bir hayatın anahtarıdır ve bu ne kadar para kazandığınızla ilgili değildir. Yaşamak için çalışmak ve çalışmak için yaşamak iki farklı şeydir. Yaptıklarınızla gurur duymak işte ve dışarıda sizi daha büyük bir mutluluğa götürecektir. Oysa sevilmeyen bir işte 9-5 çalışmak bile sizi mutsuzluğa götürecektir. Yaptığınız işi sevin ya da sevdiğiniz işi yapın.

5-) Bir şeye inanın

“Tüm düşüncelerimin güneşin etrafında dönen gezegenler gibi tanrının etrafında döndüğünü ve karşı konulmaz bir şekilde Tanrı’ya ilgi duyduğumu görüyorum. Eğer bu duyguya karşı çıkmaya çalışsaydım bunu en büyük günah olarak görürdüm.” Carl Jung

Burada radikal ve katı dini inançlardan söz etmiyoruz. Ancak bir şeylere olan inancın daha mutlu bir yaşam getirdiğini görüyoruz. Tanrıya, ölümden sonra hayata, öldükten sonra tekrar dünyaya geleceğimize, hayattayken yapılan yanlışların düzeltilebilineceği şansına inanmak daha mutlu bir yaşam sürmemize olanak sağlayabilir.

Mutlu bir hayat için gereken bu faktörler belli koşullar altında aksini üretebilir. Durumunuz ne kadar ideal olursa olsun mutlaka mutluluğu garanti etmez. Başkalarına iyilik yapmak, çabucak bağışlamak, kin gütmemek, kıskanmamak mutlu bir hayatı elde etmenin yollarıdır.

Kaynak

İdris Kılıçaslan

Gazi Üniversitesi Tarih Öğretmenliği-Lisans
Gazi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türkiye Cumhuriyeti Tarihi-Yüksek Lisans
Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi-Doktora