Psikoloji

Daha Fazla Yalnız Kalın! (6 sebep)

Günümüz iletişim dünyasında, tamamen yalnız kalabilmek gerçekten zor. Batı kültürü yalnızlığı kimsesizlik, üzüntü veya asosyal sebeplere bağlıyor. Fakat yalnızlık arayışı faydalı olabilir. Yalnız vakit geçirmenin fizyolojik ve fiziksel yararları aslında çok fazladır.

Yalnızlığın Faydaları

1. Yalnızlık beyninizi sıfırlamaya ve gevşetmeye yarar. Sürekli “aktif” olduğumuz için beynimiz kendini yenileyemiyor ve dinlenemiyor.  Dikkatinizi dağıtacak hiçbir unsur olmayan bir odada yalnız kalmak: zihninizi temizlemenize, odaklanabilmenize, daha berrak düşünmenizi sağlar. Aynı anda hem beyninizi hem de vücudunuzu canlandırabilir.

2. Yalnızlık konsantrasyonu ve üretkenliği artırırGün içerisinde mümkün olduğunca dikkat dağıtıcı unsurları yok etmeniz, daha sağlıklı konsantre olabilmenizi sağlayacaktır; bu sayede daha fazla işi daha kısa sürede tamamlayabilirsiniz.

3. Yalnızlık kendinizi keşfetmenizi sağlar. Bir grubun içerisindeyken ister istemez grubun fikirleriyle doğru orantılı olarak davranırsınız; bu da yalnızken yapacağınız eylemlerle uyuşmayabilir.

4. Yalnızlık daha derin düşünebilmeniz için size zaman kazandırır. Yapılacaklar listenizdeki günlük sorumluluklar ve işler, sanki hiç bitmeyecekmiş hissi uyandırır. Bu sürekli hareketlilik durumu sizin derin düşüncelere dalmanızı engeller; bu da üretkenliğinizi ve yaratıcılığınızı düşürür.

5. Yalnızlık karşılaştığınız problemleri daha hızlı çözmenizi sağlar. Problemleri çözmek için etkili çözümler düşünebilmek, bilgi alışverişi içerisindeyken çok zordur.

6. Yalnızlık insanlarla kurduğunuz ilişkileri güçlendirir. Yalnız vakit geçirip hayattan ne beklediğinizi ve kim olmak istediğinizi belirlemeniz, daha iyi seçimler yapmanızı sağlar.

 

  • Bu faydaları bilmenizin dışında, nasıl yalnız kalabileceğinizi de bilmeniz gerekir; zira hiç durmak bilmeyen bir dünyanın içinde yaşamak yalnızlığı sağlamak için zor olabilir.

Bağlarınızı koparın. İnsanlarla iletişim kurabileceğiniz tüm unsurlardan uzak durun. Telefonunuzu kapatın, internete girmeyin. Televizyonu söylememe gerek yok sanırım. Eğer işinizi bilgisayar ile yapmak zorunda kalıyorsanız, arkadan bildirim sesi duyabileceğiniz sosyal medya sitelerine girmeyin. Engellenmediğiniz zaman ne kadar fazla işler başarabildiğinizi görünce şaşıracaksınız.

♦ Erken kalkın veya erken uyuyun. Ev ahalisinden bir saat önce kalkın ve bu ek süreyi üretmek, tasarlamak, problem çözmek, konsantre olmak veya sizi mutlu edecek herhangi bir şeyi yaparak değerlendirin. Bu yöntem işe erken gittiğinizde de işe yarayacaktır.

Öğle molanızı iyi değerlendirin. Öğleyi masanızda iş yaparak geçirmeyin. Ayak işleri yapmayın. Eğer mola vaktinde dışarı çıkan biriyseniz, bu illa arkadaşlarınızla olmanız anlamına gelmez. Haftada bir veya ayda bir kaç kez, öğle vaktini yalnız geçirin. Yürüyün. Güneşlenin. Parka gidip yemek yiyin. Yalnızlığın keyfini çıkarın.