Evren

İki Çinli Astronot Uzaydaki Keşiflerine Başladı

Astronotlar Shenzhou-11'den Gök Saray-2'ye geçiş yapıyor

Şencou-11 (Shenzhou-11) insanlı uzay aracı 19 Ekim sabahına karşı (UTC+8) Gök Saray-2 ile başarıyla birleşti. Birleşmenin ardından Cing Haypeng (Jing Haipeng) ve Çen Dong (Chen Dong) adlı iki Çinli astronot Gök Saray-2 uzay laboratuvarına girerek çalışmalarına başladılar.

Şencou-11 ve Gök Saray-2 iki uzay aracının birleşmesi çok karışık bir süreci barındırıyor; 8 tonluk “iki yaratık” saniyede 7,9 kilometre yol alırken sıfır hatayla birleşimini tamamladı. Bu işlemi iğneye iplik geçirme olayına benzetebiliriz.

Shenzhou-11'in Gök Saray-2 ile birleşimi
Shenzhou-11’in Gök Saray-2 ile birleşimi

Bu süreç içerisinde 5 defa yörünge değişimi yaşanması ile Şencou-11 insanlı uzay aracı Gök Saray-2 uzay laboratuvarına ulaştığında yaklaşık 52 km’lik bir yörünge değişimi geçirdi ve otomatik kontrol sistemine giriş yapıldı. İnsanlı uzay aracı hızını arttırıp Gök Saray-2’ye yaklaştığında güvenli bir buluşma için 5 km, 400m, 120m ve 30m’lik mesafeler esnasında dört defa hız düşürme işlemine girildi.

Şencou ve Gök Saray araçlarında yaşanan bu hız düşürme işlemleri esnasında iki astronot hazırlık evresinde uzay gemisinin kontrol odasına geçtiler ve gemi ile modülün arasındaki kapıyı kapattılar.  Son 120 m kala iki astronot hazır duruma geçti ve geminin kontrolünü kendi ellerine aldı. Son 30 m’de Şencou-11 insanlı uzay aracından Gök Saray-2’nin yüzeyine bir bağlantı atıldı, birleşim işlemi tamamlandıktan sonra bu bağlantı yavaş yavaş kısalmaya başladı. Uzay gemisi ve Gök Saray bu şekilde birbirlerine yakınlaştı ve sonunda birleşim tamamlanmış oldu.

Astronotlar geçiş kabininde
Astronotlar geçiş kabininde

Gök Saray-2 Uzay Laboratuvarı 15 Eylül akşamında Ciuçüen Uydu Fırlatma Merkezi’nden (Jiuquan) başarıyla fırlatılmış ve uzaydaki yörüngesine oturmuştu. Gök Saray-2’nin çekirdeği

uzaya girdikten sonra elektrikli oto-test işlemi yörüngeye girme ayarları ve fonksiyon testleri yaparak yörüngede bulunan aracın tüm fonksiyonlarının stabil olduğu belirtildi.

Bugün gerçekleşen birleşimden sonra astronotlar “saraya giriş” yaptılar. Bu iki araç yörüngede 30 gün boyunca birlikte kalacaklar. Bu süre içerisinde astronotlar uçuş prosedürlerine, işlem açıklamalarına ve Dünya’dan gelen görev emirlerine göre araştırmalarını sürdürecekler. Süre dolduktan sonra Şencou-2 insanlı uzay aracı Gök Saray-2 aracından ayrılarak 1 gün içinde Dünya yüzeyine iniş gerçekleştirecek; Gök Saray-2 ise serbest dolaşım moduna geçecektir.

Berkcan Yalçın

Ankara Üniversitesi Sinoloji ABD. (Çinîyat) mezunu. Bilimdili.com çevirmen ve yazarı. Şu anki ikamet yeri Pekin, ÇHC.

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...