Dünya Evren

Yalnızca Güneş Esmerleştirmez

Güneş, esmerleşmiş teninizin arkasındaki tek ışık kaynağı değildir.

Yazın edindiğiniz esmer ten neredeyse tamamen yerel kaynaklıdır. Fakat bu sağlıklı ışık demetinin çok küçük bir kısmı güneşten değil ama yakındaki yıldızların ve diğer gökadaların (galaksi) morötesi ışınlarından gelir. Bu ışınların miktarı %1’de bir milyona karşılık gelir. Big Beng’den gelen ışıncıklar bile kabaca %0.001 oranında katkı yapar.

Kırovli’deki (Crawley) Vestırn Ağusturaliya (Western Australia) Üniversitesinden Saymın Dırayvır (Simon Driver) ve çalışma arkadaşları bu sayıları esmer ten merakları yüzünden hesaplamadı. Onlar evreni dolduran geniş pırıltıyı yani Samanyolunun dışındaki alanın ışığını hesaplamaya çalışıyorlardı.

Çoklu ırakgörürlerle (teleskop) yaptıkları gözlemleri kullanarak kızılötesinden morötesine Dünya’ya ulaşan ışıncıkları hesaplamış oldular.

Şili Paranal Gözlemevinden alınan bu fotoğraftaki gibi gökadalar teninizdeki esmerlikten %1'de bir milyon oranında sorumludur. Bu fotoğraftaki mavi-ak ışıklar Samanyolu'ndaki yıldızlardır, geri kalanın çoğu ise gökadalar.
Şili Paranal Gözlemevinden alınan bu fotoğraftaki gibi gökadalar teninizdeki esmerlikten %1’de bir milyon oranında sorumludur. Bu fotoğraftaki mavi-ak ışıklar Samanyolu’ndaki yıldızlardır, geri kalanın çoğu ise gökadalar.

Kaynak: Christopher Crockett, ScienceNews

Çeviri: Melike Sönmez

bilimdili

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...