Dünya Evren

“70” Yılın En Büyük Dolunayı İzlenebilecek

Eğer 13-14 Kasım'da gökyüzüne bakarsanız çok görkemli bir gözlem yaşayabilirsiniz. Son 70 yılın en büyük dolunayı geliyor.

13-14 Kasım gecesi ay çok büyük ve parlak olacak ve o gece dışarıda olursanız inanılmaz bir Dev Ay (supermoon) göreceksiniz.

_92241265_hi035903230

Geçtiğimiz Ekim yine bir Dev Ay görüldü ancak bu kez görülecek olan öncekinden çok daha özel ve şaşırtıcı olacak. Çünkü en son bu kadar parlak görünümünü bize 1948’de gösterdi. Bu neredeyse 70 yıl demek oluyor.

Ay’ın Dev Ay olabilmesi için bir kaç özel koşulu yerine getirmesi gerekiyor. Öncelikle dolunay olmalıdır ve dünyanın çevresinde dolandığı yörüngede dünyaya en yakın noktada bulunmalıdır. Ayın dünyaya en yakın olduğu zamana yerberi denilir ve Dev Ay ancak yerberi konumunda görülebilir. Tam tersi olan en küçük dolunay durumu ise en uzak nokta olan yeröte durumunda gerçekleşir.

Perigee: Yerberi Apogee: Yeröte
Perigee: Yerberi
Apogee: Yeröte

Dev Ay izlenimi sırasında dolunay olası görünümünden %14 ila %30 aralığında daha parlak olarak karşımıza çıkar. Eğer iyi bir izlenim elde etmek istiyorsanız veya güzel fotoğraflar çekmek istiyorsanız, çevresel ışıkların az olduğu yerleri seçmeniz işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Eğer ayın ufka yakın olduğu noktada izleme şansını bulabilirseniz optik göz yanılmaları elde edebilirsiniz. 

13-14 Kasım’da bu yüzyılın en büyük dolunayını gördükten sonra bir daha Dev Ay’ın 2034 yılında gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Umarım meraklılarını o gün kötü hava koşulları etkilemez. Çünkü tekrarı uzun zaman alacak.

Eğer Dev Ay ile fotoğraf çekerseniz #DevAy ve #Bilimdili etiketiyle sosyal medya üzerinden bizimle paylaşabilirsiniz. Biz de fotoğraflarınızı burada yayınlarız. 13-14 Kasım’da iyi seyirler.

Kaynak
http://www.bbc.co.uk/newsround/37860505

 

Adem Işıkdere

Gazi Üniversitesi, Teknik Eğitim Fakültesi, Elektrik Öğretmenliği Mezunu
Bilim Tutkunu, Araştırmacı. Bilimdili'nde Yazar, Yayımcı ve Tasarımcı.

iletişim: isikdere@bilimdili.com

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...