Matematik

Dünya Pi Günü Kutlu Olsun

Bugün “Dünya Pi Günü”. Her yıl bu tarihte pi günü ve pi dakikası kutlanmaktadır. Pi sayısı 3,1415926… diye devam eder. Mart ayının 14’ü tarih yazımında 3/14’e geldiği için bu gün pi günü, aynı gün saat 1:59 ise pi dakikası olarak kabul edilir. 

Pi Günü’nün bilinen ilk resmi ya da büyük ölçekli kutlanması Leri Şav (Larry Shaw) ve diğer çalışanlar ile birlikte 1988’de, Şav’ın fizikçi olarak çalıştığı San Fransisko’da gerçekleşmiştir. 12 Mart 2009’da ABD Temsilciler Meclisi, 14 Mart 2009 tarihini Ulusal Pi Günü ilan etmiştir. Yıllar içerisinde Pi Günü için verilen değer artmış dünyanın bir çok ülkesinde kutlanmaya başlanmıştır. 

Ayrıcalıklı olarak 2015 yılında Pi Günü ilginç bir sayı dizilimine denk gelmiştir. 3/14/15 tarihi saat 9:26’da pi sayısının 8 rakamı yanyana gelerek önemli bir tarih olarak matematikçiler tarafından kutlanmıştır.

Pi Günü kutlamalarında meraklıları o gün matematiğin ilgi çekici soruları ile uğraşırlar. Bunun dışında matematikçiler konferanslar ve benzeri etkinlikler düzenlemektedirler. Ülkemizde bazı internet siteleri bu günlerde Pi sayısına özel çekilişler düzenlemektedir. 

Bugün için Derrın Aronofski (Darren Aronofsky) yönetmenliğinde çekilen 1998 yapımı “Pi “adlı film önerimizdir. Lakin “Life of Pi” ve “Pi’nin Yaşamı” adlarıyla bilinen filmin Pi sayısı ile ilgisi yoktur.

Ayrıca doğum gününüz Pi sayısının kaçıncı basamağına denk geldiğini öğrenmek için mypiday.com adlı internet sitesini ziyaret edebilirsiniz

#PiGünü etiketiyle sizler de bugün sosyal ağlarda paylaşımda bulunup #bilimdili yazarak bizi de haberdar edebilirsiniz.

 

Pi sayısı ile ilgili önceki yazımız;

Pi Sayısı Şaşırtıcıdır

Bu yazı Pi dakikasında yayınlanmıştır.

bilimdili

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...