Arkeoloji

Arkeologlar, Kuzey Kafkasya’nın Krasnodar Bölgesi’nde M.S. 7. Yüzyıla Ait Eski Bir Türk Balbal’ı Buldular

Yazar: Murat POYRAZ

Temryuk bölgesinde Belıy çiftliğinin yakınındaki Novorossiysk-Kerç otoyolunun bir bölümünün yeniden inşası sırasında, inşaatçılar ilginç bir arkeolojik eseri keşfettiler. Arkeologlar, keşfin olduğu yere gittiklerinde, bunun M.S. 7. Yüzyıl eski Türk dönemine ait bir taş balbal olduğunu belirlediler.

Rus arkeologlar ve Krasnodar bölge yönetimi sözcüsü; “Bu tür anıtlar en çok Türk kavimlerinin yaşadığı Altay’da bulunur. Bunlar, ibadet yerlerinde, mabedlerde veya cenaze törenlerinde dikilirdi. Daha sonra bu Türk kavimleri Kuman topraklarına da hakim olan Hazar Kağanlığı olarak tarih sahnesinde göründüler.” şeklinde açıklamada bulundular.

Vali Yardımcısı Sergey Boldin, arkeologların kazılara devam ettiğini ve hala öğrenecekleri çok şey olduğunu söyledi. Bölgeye yönelik bu eşsiz bulgunun Krasnodar Devlet Tarih ve Arkeoloji Müzesi’ne gönderileceğini açıkladı.

KAYNAKLAR:

1-) https://yoldash.ru/news/v-krasnoarkheologi-nashli-drev/?fbclid=IwAR2Wcf18b_ltHBgrfRyh28kgGvCV6Yd_1EdNVzo5ZjqGQh7p_b6KRuOITbs

2-) https://kubnews.ru/obshchestvo/2020/11/24/v-temryukskom-rayone-arkheologi-nashli-drevnetyurkskoe-izvayanie-vii-viii-vekov-nashey-ery/

3-) https://kuban24.tv/item/v-temryukskom-rajone-arheologi-nashli-drevnetyurkskuyu-statuyu-7-8-vekov-nashej-ery