Arkeoloji Tarih

İnsanlar, tuvalet kağıdı bulunmadan önce ne kullanıyorlardı?

Antik Yunanlılar kişisel temizlikleri için tuvaletlerde taş ve kil parçaları kullanıyorlardı. Romalılar ise tuvaletlerinde ucunda sünger olan bir sopa bulunduruyordu. Bu ucu süngerli sopa ise ortak kullanılıyordu. Umumi tuvaletlerde bile içinde deniz suyu ya da tuzlu su bulunan bir kovanın içinde bu sopalardan bulunurdu. Romalıların bazı umumi tuvaletleri büyük bir mermer tezgaha belirli aralıklarla delikler açılması ile yapılıyordu. Bu delikler tuvalet deliği olarak kullanılıyordu ve aralarında duvar ya da başka bir şey yoktu yani duvarlarla bölünmemişti!

Roma İmparatorluğu’nda umumi bir tuvalet

14. yüzyılın son çeyreğinde Çin de hüküm süren Song Hanedanlığının imparatoru tuvalette kullanmak için 60*90 cm’lik kağıtlar yapılmasını emretti. Yani özellikle tuvalette kullanmak için üretilen ilk tuvalet kağıdı günümüzdeki tuvalet kağıtlarından oldukça büyüktü. Bu zamana kadar Çin’deki insanlar rastgele, belirli bir standardı olmayan kağıtları kullanıyorlardı.

Roma İmparatorluğu’nda umumi bir tuvalet

Amerika’nın Avrupalıların sömürgesi olduğu dönemde ise Amerika’da yaşayan insanlar tuvalet kağıdı yerine mısır koçanı kullanıyorlardı. Daha sonra ise eski gazete kağıtlarını ve katalogları kullanabileceklerini farkettiler. Amerika’daki eski çiftçi evlerinin tuvaletleri evin dışarısında ayrı olarak olurdu. Bu tuvaletlerde eski gazeteler bir kancanın ucuna takılırdı ve tuvalet kağıdı olarak kullanılırdı.

Roma İmparatorluğu dönemindeki tuvalet şimdi yapılsa böyle olurdu

1596 yılında sifonlu tuvalet icat edildi. Ancak ticari maksatla üretilen tuvalet kağıtlarının yaygınlaşması 1800’lü yılların ortasını buldu. Günümüzde ise tuvalet kağıdının kullanımı tüm dünyada yaygın olmakla beraber bazı insanlar tuvalet kağıdı kullanmamaktadır. Çünkü tuvalette sudan başka bir şeyin kullanılmasını pislik olarak görenler olduğu gibi sadece tuvalet kağıdı kullanan toplumlar da vardır. Türkiye’de ise yaygın olarak tuvalet kağıdı ve suyun ikisi de kullanılır. Avrupa’da sadece tuvalet kağıdı kullanılırken, bazı toplumlar da sadece su kullanmaktadır.

İdris Kılıçaslan

Gazi Üniversitesi Tarih Öğretmenliği-Lisans
Gazi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türkiye Cumhuriyeti Tarihi-Yüksek Lisans
Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi-Doktora

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...