Arkeoloji

Yuşu Tibet Özerk bölgesinde 13. yy.a ait freskler bulundu

Bölgenin kültürel ve turizm otoritelerinin söylediğine göre Yuşu Tibet özerk bölgesinde bulunan Qinghay şehrinde 13.yy.a ait üç parça Tibetli kadim Budist freskleri bulundu.

Lancang nehrinin kaynağının bulunduğu Yuşu Tibet özerk bölgesinde bulunan Nangqian topraklarında keşfedilen freskler, Hint Pala resim sanatının karakteristik özelliklerini belirgin bir şekilde taşımakta ve bu freskler tarihi araştırmalara son derece önemli ışık tutmaktadır.

Eski tapınağın kalıntıları Haziran ayında Duoçang köylüleri o bölgede bulunan bir dağda çalışıyorken bulundu. Köylüler taş duvarların üzerinde üç parça fresk buldular ve bunu bölgenin kültür ve turizm bürosuna bildirdiler.

Kalıntıların denetlendiği süre boyunca, Saray Müzesi’ne bağlı olarak çalışan Tibetli Budist Kalıntıları Araştırma Enstitüsü müdürü Luo Wenhua, fresklerin yaklaşık olarak 13.yy. da yapılmış olabileceğini belirtti.

Tibet kitabelerini taşıyan freskler Qinghay şehrinde şimdiye kadar bulunmuş en erken döneme ait Tibetli Budist freskleri olabileceğini söyledi.

Nangqian eyaleti kültür ve turizm ofisine göre freskler Qinghay- Tibet platosunda yapılan geçmişe ait faaliyet çalışmalarında önemli bir değere sahiptir.

Kaynak 

Ülkü Olcay

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...