Tarih

İzmir Tire’de Bazıları 400 Yaşını Bulan, 442 Tarihi Kitap Keşfedildi

İzmir Tire’deki tarihi Karakadı Camisi‘nin yakınında bulunan ve yöre halkı tarafından türbe zannedildiği için dokunulmayan mekanda, 18’i el yazması  442 kitap bulundu, bazı kitapların 400 yaşında olduğu düşünülüyor…

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı alanında yaptığı yüksek lisans çalışmaları kapsamında saha araştırması yapan 26 yaşındaki Ümit Bağatur, ilçedeki tarihi Karakadı Camisi’nin güneyinde yer alan ve türbe olarak bilinen yapının içinde el yazması eserlerin olduğunu tespit etti. Bağatur’un durumu Vakıflar Genel Müdürlüğüne bildirmesi üzerine harekete geçen ekipler, polis gözetiminde girdikleri yerden aldıkları eserleri, 1826 yılında yaptırılan ve tarihi kitapların korunduğu Necip Paşa Kütüphanesine taşıdı.

İncelemelerde bazı kitapların yaklaşık 400 yaşnda olduğu anlaşıldı. Kolleksiyon içinde dini kitapların yanı sıra edebiyat, astronomi, felsefe, matematik ve tıp alanlarında da kitaplar tespit edildi.  18’inin el yazması olduğu belirlenen eserler Vakıflar Genel Müdürlüğünce restorasyona alındı.

Ümit Bağatur, yaptığı açıklamada, söz konusu mekanın türbe zannedildiğini ancak kaynaklarda müderris odası olarak kullanıldığının görüldüğünü söyledi. Yöre halkının bir kısmının orayı türbe olduğunu düşündüğü için içine girmediğini vurgulayan Bağatur, şöyle konuştu: “Bu yapı içinde Osmanlıca, Arapça ve Farsça yazılı maddi ve manevi bir değere sahip esere rastladık. Ben de durumu ilgililere ilettim. Sonra yürütülen titiz çalışmalar sonucu eserleri Necip Paşa Kütüphanesine getirdik. Tire tarihi bir ilçe, bu eserlerin kaydına baktık herhangi bir kayıt bulunmadı. Bunların hepsi tarihi eser, 4 asırlık da var 2 asırlık da. 18 tanesi el yazması, diğerleri matbaa baskısı. Birçoğu ilahiyat alanında yani tefsir, hadis, fıkıh, kelam olsa da felsefe, astronomi, matematik ve tıp gibi ilimlere ait kitaplar da bulunmaktadır. Bu eserlerin kültürümüze hizmet edeceğini düşünüyoruz. Söz konusu eserler restorasyona alınacak ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün çalışması ile korunacaktır.”

https://www.dokuzeylul.com
9 Eylül Gazetesi

Sergen Çirkin

Arkeolog
İletişim / Mail adresi
srgncrkn@gmail.com
https://twitter.com/CirkinSergen
Kitapları
Güney Sibirya Arkeolojisi ve Şamanizm - YKY 2019
Kökler: Yay Çeken Kavimlerin Şafağı - Ötüken Neşriyat 2021

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...